60 lat satelity Sputnik na orbicie

  • 5 Miesięcy temu

4 października obchodziliśmy 60 lecie wyniesienia na orbitę najbardziej rozpoznawalnego satelity w historii. Chodzi oczywiście o rosyjskiego satelitę Sputnik. 

W roku 1957, o godzinie 19:28 rakieta Sojuz wyniosła na orbitę pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. Satelita Sputnik 1 rozpoczął rosyjską dominację na rynku sztucznych satelitów komercyjnych. Dominacja ta trwała całe dekady. Dopiero w roku 2016 Rosja została wyprzedzona przez konkurentów z Chin i USA. Rosjanie od kilku lat przestali nadążać za rozwojem technologii, a co za tym idzie ich satelity przestają być atrakcyjne cenowo i technologicznie dla klientów komercyjnych.

SPUTNIK.
Źródło zdjęcia: National Geographic

Ciekawostkę jest, że rakieta Sojuz, która wyniosła Sputnika na orbitę służy w przestrzeni kosmicznej do dziś. Na tę chwilę jest jedyną rakieta dostarczającą załogę i zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Rosjanie zmagają się z problemami dotyczącymi silników rakiety. W chwili obecnej trwają przepychanki, kto zawinił podczas problemów z silnikami, jakie zdarzają się od zeszłego roku. 

-Reklama-

Liderem rynku sztucznych satelitów pozostają Stany Zjednoczone, posiadając w przestrzeni kosmicznej 657 satelitów. Z olbrzymią przewagą uciekają Chinom (203) i Rosji. Polacy również posiadają satelity orbitujące w przestrzeni kosmicznej. Są to Heweliusz i Lem. Polskie satelity na orbitę wyniesione zostały kolejno w 2014 i 2013 roku. Lem jest w kosmosie dłużej.

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.