Blisko rok mija od trąby powietrznej w województwie lubelskim. Zobacz, jak zmienił się krajobraz

Napisane przez:

20 czerwca minie rok od przejścia prawoskrętnej superkomórki burzowej, która wygenerowała opady gradu o dużej średnicy w województwie lubelskim, jak i też trąbę powietrzną. Zniszczenia, jakie poczynił grad i tornado były znaczne. Do dzisiaj są miejsca w regionie, w których widoczne są szkody.

Zdjęcia wykonane po przejściu trąby powietrznej w Woli Gałęzowskiej przez reporterów portalu lublin112 oraz Janka Jakóbczaka

Ostatnio ekipa Lubelskich Fanów Pogody udała się do miejscowości Wola Gałęzowska, która jest położona na południe od Bychawy. To właśnie ta miejscowość była m.in na trasie niszczycielskiej superkomórki burzowej. Dość mocno na tamtym obszarze ucierpiał m.in las oraz pobliskie zabudowania.

-Reklama-

-

Poniżej publikujemy fotogalerię, jaka została wykonana na początku maja przez LFP.

Dla porównania prezentujemy zdjęcia wykonane z powietrza dzień po przejściu trąby powietrznej w Woli Gałęzowskiej. Wspólnie dokumentowaliśmy wtedy szkody z firmą Skyvid

Nagranie z drona wykonane przez firmę Skyvid.

Warto jednak przypomnieć, w jakich warunkach uformowała się niszczycielska struktura burzowa zawierająca rotujące prądy wstępujące,.

Komórka konwekcyjna powstała wczesnym popołudniem nad Słowacją. W środowisku silnych pionowych uskoków wiatru przekształciła się w superkomórkę burzowa. Burza ta wkroczyła do Polski w rejonie Beskidu Sądeckiego i przemieściła się na północny wschód nad  Wieliczke, gdzie przyniosła opady gradu o średnicy 2-3 cm.

Omawiana wyżej formacja burzowa skierowała się potem nad Sandomierz, gdzie uległa znacznej intensyfikacji. Z powodu jeszcze korzystniejszych procesów konwekcyjnych, jakie pojawiły się na tamtym obszarze.

Modele numeryczne prognozowały na tamtym obszarze jeszcze lepsze warunki w postaci większej chwiejności termodynamicznej oraz istotnego nasilenia uskoków wiatru w troposferze.

Około godziny 16:50 UTC  burza wkroczyła nad województwo lubelskie od południowego zachodu. W rejonie Kraśnika wystąpiły opady gradu o dużej średnicy. Na produkcie radarowym CMAX pojawiła się charakterystyczna sygnatura o nazwie Three Body Scatter Spike świadcząca o silnym gradobiciu na tamtym obszarze. Opady gradzin o dużej średnicy notowane były w pasie od Sandomierza aż po okolice Świdnika, gdzie burza stopniowo zaczęła słabnąć. Niektóre hydrometeory osiągnęły nawet 7-8 cm. 

Grafika opracowana przez Artura Surowieckiego ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz

Co więcej radar meteorologiczny słowackiej służby meteorologicznej ulokowany w miejscowości Kojsovska Hola zanotował odbiciowość radarową na wysokości 5,5 km n.p.g dochodzącą do 66 dBz. Tak wysokimi wartościami charakteryzują się tylko najsilniejsze superkomórki burzowe.

Około godziny 17 UTC, w rejonie miejscowości Blinów powstała trąba powietrzna o sile F1/T3, która przemieszczała się w kierunku miejscowości Wola Gałęzowska. Jeden z tamtejszych łowców burz chwilę przed powstaniem jej uwieczniło nisko zawieszoną chmurę stropową pod którą widoczna była silna rotacja. Jak nam przekazał, był on niemal pewien, że w najbliższym czasie, w jego rejonie zejdzie tornado.

Omawiane wyżej zdjęcia autorstwa Janka Jakóbczaka

Stowarzyszenie Skywarn Polska opracowało grafikę na podstawie danych radarowych oraz raportów do bazy ESWD ukazującą szlak, jakim przemieszczała się prawoskrętna superkomórka burzowa

 

Omawiana burza w ciągu niespełna 9 godzin pokonała dystans 450 km. Przez znaczną część czasu wykazywała ona cechy charakterystyczne dla superkomórki burzowej w postaci spójnego i silnego rdzenia opadowego oraz odmiennego kierunku poruszania się względem przepływu panującego w wyższych warstwach troposfery.

Animacja przedstawiająca wędrówkę superkomórki burzowej typu HP

Długo żyjąca superkomórka burzowa typu HP

Witajcie we wtorek. W dalszym ciągu żyjemy superkomórką, która przyszła aż znad Słowacji do Lubelszczyzny. Wygenerowała ona lokalnie opady gradu o średnicy 5-7,5cm, ale także nawalne opady deszczu i niszczące porywy wiatru. Wytworzyła ona też jedną bądź dwie trąby powietrze o sile F1/T3, które zeszły bądź zeszła w rejonie Kraśnika oraz Bychawy. Informacje są w dalszym ciągu przez nas weryfikowane.Poniżej przedstawiany wideo, na którym ukazana jest wędrówka tej bardzo groźnej burzy, aż od jej narodzenia na Słowacji i do zanikania przy granicy z Ukrainą. Na danych radarowych można było dostrzec m.in takie sygnatury jak hook echo oraz TBSS. Pierwsza z nich widoczna jest na radarach w tylnej części superkomórki, w miejscu gdzie mamy mezocyklon, na obszarze silnego prądu wstępującego możliwe jest zejście trąby powietrznej. Natomiast druga oznacza spełnienie wszystkich kryteriów odnośnie gradu, co wskazuje, iż na swojej trasie wytwarza ekstremalnie duży grad. Warto też dodać, iż na wysokości 6 km radary meteorologiczne wskazywały bardzo wysoką odbiciwość radarową na poziomie 60-65 dBz. Była to naprawdę bardzo długo żyjąca superkomórka burzowa. Powstała za naszą południową granicą około godziny 11 i wygasła o 21 na granicy z Ukrainą. Ten dzień z pewnością przejdzie do historii polskiej meteorologii.Dane radarowe pochodzą z radarów IMGW.

Opublikowany przez Fani Pogody 20 czerwca 2016

Warto również odnieść się do sondażu aerologicznego, jaki został wykonany w Popradzie około godziny 14 czasu polskiego. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną wyniosła około 1750 J/kg. Pojawił się także silny pionowy uskok wiatru, który sprzyja organizacji silnych burz superkomórkowych i oscylował w przedziale 30-35 m/s. Znaczna chwiejność nałożyła się nie tylko z wysokimi wartościami DLS, ale także silną skrętnością w warstwie 0-3 km, jaka dochodziła do wartości  350 m2/s2.

Sondaż aerologiczny z Popradu: Źródło obrazu pochodzi ze strony lowcyburz.pl

 

Wideo opracowane na podstawie filmów nadesłanych przez czytelników portalu lublin112

Trąba powietrzna udokumentowana w rejonie Bychawy, 20.06.2016 r.

Fotografie wykonane po gradobiciach w województwie lubelskim. Zdjęcia nadesłane przez naszych czytelników

Zdjęcia zrealizowane przez reportera portalu lublin112 m.in w Blinowie oraz Woli Gałęzowskiej

 

(foty. tytułowe Radek Kozioł)

Opisy opracowane na podstawie informacji zawartych na stronie lowcyburz.pl i lublin112 oraz własne.

Dziękujemy wyżej wymienionym podmiotom za udostępnienie zdjęć, grafik oraz opisów. Dzięki nim nie możliwe byłoby powstanie tego artykułu.

Kategorie wpisu:
Burze · Skutki pogody · tornada

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.