Takie ciepło w październiku jest rzadko spotykane. Przyniesie je ex huragan „OPHELIA”

Na szczególną uwagę zasługuje obecnie były huragan „OPHELIA”, który lokuje się w dużej odległości na zachód od wybrzeży Portugalii. Wkrótce znajdzie się blisko Azorów, a następnie skieruje się w okolice Wysp Brytyjskich. Według prognoz numerycznych będzie miał dogodne warunki do pogłębiania się.

Burza tropikalna, bo tak formalnie można nazwać tą formację lokuje się nad Oceanem Atlantyckim w całkiem sporej odległości od europejskiego lądu. Wkrótce zacznie się ona wyraźnie pogłębiać, spełniając kryteria dla huraganu pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Prognoza ulokowania tej formacji tropikalnej w ciągu najbliższych 5 dni

-Reklama-

Prognozy numeryczne wskazują, że ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego przyczynią się do dalszego pogłębiania tej struktury tropikalnej. Ten wielki akwen o tej porze roku jest niezwykle wygrzany. Nie bez znaczenia pozostanie w tym przypadku przebieg nieco silniejszego odcinka prądu strumieniowego.

Formacja ta zacznie szybko osiągać coraz niższe ciśnienie atmosferyczne na początku weekendu, lokując się w bliskiej odległości od Wysp Azorskich.

Następnie zgodnie z przebiegiem prądu strumieniowego zacznie kierować się w rejon Wysp Brytyjskich, ale także dalej pogłębiać. Według prognoz sztormowa pogoda z porywami wiatru przekraczającymi 180 km/h pojawi się na otwartych wodach Oceanu Atlantyckiego. Silny wiatr nawet do 160 km/h może uderzyć na początku nadchodzącego tygodnia w Irlandię.

Ulokowanie tak silnego i niezwykle głębokiego układu niskiego ciśnienia spowoduje adwekcję niezwykle ciepłego powietrza po jego wschodniej stronie. Numeryczne prognozy wskazują, że ciśnienie w ścisłym centrum tej formacji może spaść nawet poniżej 950 hPa. Jego wpływ odczujemy w niedzielę i w pierwszych dniach następnego tygodnia, co przełożyć się może na wzrost temperatury w Polsce nawet powyżej 20°C na 2 m n.p.g.

Ex Huragan „OPHELIA” najprawdopodobniej zakończy sezon na huragany, na Oceanie Atlantyckim. Po tym okresie na tym akwenie pojawiają się już głównie burze tropikalne.

Prognoza opadów, ciśnienia oraz zachmurzenia i temperatury na okres od niedzieli do wtorku

 

Adwekcję po jego wschodniej stronie doskonale obrazują prognozy temperatury powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1,5 km n.p.g)

Przebieg temperatury na wysokości 1,5 km n.p.g dobrze ukazując adwekcję po wschodniej stronie dynamicznej i głębokiej formacji niżowej w okresie od niedzieli do wtorku

-Reklama-