Deszcz meteorytów. Ostatni w roku i bardzo aktywny

  • 5 Miesięcy temu

Przed obserwatorami nieba i kosmosu bardzo ciekawy okres. Wszystko przez deszcz meteorytów. Ostatni w tym roku, a zarazem najbardziej aktywny. Dodatkowo przypadający na idealne warunki do jego obserwacji i fotografii. 

Mówimy tutaj o roju Geminidów. Roju ciekawym, oryginalnym, gdyż meteory nie pochodzą z komety, a od małego skalnego obiektu pozbawionego wody i gazów. Obiektem macierzystym dla roju Geminidów jest planetoida Phantom. Znajduje się ona bardzo blisko Słońca i Ziemi, przez co rój Geminidów jest bardzo aktywny i dobrze widoczny z naszej planety. 

źródło: wiedzoholik.pl

Aktywność roju Geminidów to okres między 4, a 17 grudnia. Największą aktywność aktywności na niebie zaobserwować będzie można w okresie od godziny 15:00 dnia 13 grudnia, do południa 14 grudnia, a maksimum aktywności przypada na 7:30 rano dnia 14 grudnia. Jak widać, 14go wiele osób będzie musiało wstać bardzo wcześnie rano, przybrać czapki, rękawice, szale i udać się poza miasto. 

-Reklama-

Dodatkowym argumentem przemawiającym za obserwacją Geminidów jest fakt, że aktywność przypada w dobrym okresie jeśli chodzi o fazy księżyca. Księżyc będzie tuż przed fazą nowiu, jego tarcza oświetlona będzie tylko w 15%, co da nam prawie idealne warunki do obserwacji roju meteorytów. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki za pogodę. Niestety jest jeszcze zbyt wcześnie byśmy mogli podpowiedzieć Wam co nas czeka w nocy z 13 na 14 w pogodzie. Z pewnością jeszcze o tym poinformujemy. Więcej, bardziej szczegółowych informacji na ten temat udziela nieoceniony Astrobloger, w swoim wpisie tutaj.

Źródło grafiki tytułowej: jarek-kefir.org

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.