Gwałtowne burze pojawią się nad Polską. Będą gradobicia, ulewy i wiatr do 80 km/h. Wystąpi dużo wyładowań atmosferycznych

Gwałtowne burze wystąpią w sobotę nad Polską. Spodziewane gradobicia o średnicy do 1,5 cm, opady krupy lodowej i wiatr do 80 km/h. Spodziewana duża aktywność elektryczna miejscami.

Liczne burze pojawią się nad Polską w sobotę

Dziś pogoda w Polsce jest kształtowana przez wieloośrodkowy układ niżowy z centrami wodami Atlantyku Północnego, Skandynawią oraz Federacją Rosyjską. Na południowy wschód od Polski zalegać ma pofalowany front atmosferyczny związany z niżem Johannes z centrum w rejonie Petersburga. Tuż za tym frontem napłynie względem ostatnich dni znacznie chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Na górnych poziomach zaznaczać ma się zatoka w polu geopotencjału wypełniona zimną masą powietrza. Na wysokości 500 hPa – około 5,5 km nad poziomem gruntu około -32°C/-30°C. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występować ma dziś stromy gradient temperatury. Pojawią się dogodne warunki do formowania chmur kłębiastych. Wiele z nich wypiętrzy się na tyle wysoko, że wystąpią wyładowania atmosferyczne.

Burze nad Polską. Prognoza sytuacji barycznej na 25.03.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu DWD

burze w Polsce
Burze w Polsce, 25 marca 2023 w chłodnej masie

Zobacz też: Mróz -37 na północy w marcu. Siarczyście zimne powietrze spłynie do Polski. Czeka nas silny atak zimy? Ile potrwa ochłodzenie?

Wyładowania atmosferyczne w Polsce pojawią się już około południa

Sprzyjające warunki do inicjacji głębokiej i wilgotnej konwekcji nasuną się od naszych zachodnich sąsiadów do Polski. Obejmie ona z biegiem godzin cały nasz kraj. Na skutek intensywnej operacji słonecznej, dojdzie do nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, co w konsekwencji doprowadzi do inicjacji ośrodków konwekcyjnych. Komórki tworzyć mają się wewnątrzmasy, ale także na drugorzędnym froncie chłodnym, który przechodzić ma z północnego zachodu na południowy wschód, jaki wymusić ma ruchy wstępujące. Zalecamy śledzić dane z radarów opadów i detektorów wyładowań.

Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Burze w kraju
Burze w Polsce. Prognoza Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Chwiejność termodynamiczna sięgnie dziś do 200-400 J/kg, a miejscami na zachodzie do nawet 500 J/kg. Pojawi się nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza, co przełoży się na zwiększone pionowe uskoki wiatru. Dlatego też oprócz pojedynczych ośrodków burzowych, możliwe są nawet układy liniowe, a nawet superkomórki burzowe. Przewiduje się, że pierwsze burze pojawią się około południa, ale szczytowa aktywność konwekcji przypadnie na okres od 14 do 18. Nie można wykluczyć, że zjawiska burzowe będą jeszcze występować dziś w pierwszej części nocy, zanikając dopiero około 23 w sobotę.

Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę według ESSL

burze w kraju
Burze, 25 marca 2023 r. będą aktywne elektrycznie

Aktywne elektrycznie burze jak na marzec możliwe

Temperatura wierzchołków chmur Cb może obniżyć się poniżej -30°C. Poszczególne i najlepiej rozbudowane w pionie cumulonimbusy, wykazywać mogą się zwiększoną aktywnością elektryczną. Z konwekcją w chłodnej masie związane będą opady deszczu o możliwej akumulacji do 5 mm – 15 mm, punktowo gradu do 1-1,5 cm z uwagi na stosunkowo nisko położoną izotermę zero stopni, możliwe są również opady krupy lodowej.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna 25 marca 2023, 12 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

wyładowania w Polsce
Burze w chłodnej i chwiejnej masie powietrza

Burze nad Polską. Prognoza temperatury i prędkości oraz kierunku kierunku, geopotencjału na wysokości 500 hPa, 25 marca 2023, 18 UTC według modelu GFS

zatoka chłodu
Górna zatoka chłodu wspomoże rozwój burz. Będzie stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkowa troposferą

Grad, ulewy i silny wiatr do 85 km/h w zasięgu konwekcji

Podstawowym zagrożeniem ze strony sobotniej konwekcji będą porywy wiatru do 60-80 km/h, punktowo na zachodzie do 85 km/h. Dynamiczne prądy zstępujące mogą schodzić z wyższych poziomów do ziemi, prowadząc nawet do punktowych szkód. Najsilniejsze porywy, które mogą towarzyszyć burzom są prognozowane na zachodzie, południowego zachodzie naszego kraju. Komórki burzowe mają przemieszczać się z zachodu na wschód. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, w przerwie pomiędzy opadami pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Spadek aktywności burzowej jest prognozowany na godziny wieczorne w sobotę, ale miejscami będzie grzmieć jeszcze w pierwszej części nocy. Jednak co należy podkreślić o mniejszej intensywności niż w ciągu dnia. Jutro kolejne burze mogą pojawić się we wschodniej części Polski.

Burze w Polsce, 25 marca 2023 r.

Ze względu na dynamiczną sytuacje pogodową, zalecamy śledzić nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl