Komentarz synoptyczny na dzień 12 października 2017 r.

W nocy Polska pozostawała w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z rozległym niżem z północy kontynentu. Wschodnie, północno-wschodnie i centralne dzielnice były w strefie frontu ciepłego. Natomiast nad północno-zachodnie dzielnice kraju zbliżał się chłodny front związany z wtórnym niżem znad Szwecji „ARKE II”.

Dzisiaj pogodę w Polsce kształtować ma mało aktywny front chłodny przemieszczający się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Tuż za nim nad północne dzielnice kraju napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie o chwiejnej równowadze. Obejmie ono m.in zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko mazurskie oraz podlaskie, ale także kujawsko pomorskie.

Na obszarze województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego oczekiwany jest wzrost intensywności konwekcyjnej, która może objawić się nawet lokalnymi burzami o relatywnie niskiej intensywności. Największe szanse na burze są właśnie na tym obszarze, ale w całym pasie północnej Polski i częściowo północno-wschodniej i cz. centralnej oczekiwany jest rozwój ośrodków konwekcyjnych.

Przyjmować mają one przeważnie charakter pasm konwekcyjnych przynoszących opady silniejszego deszczu, drobnego gradu i wiatru do 90 km/h. Nieliczne z nich mogą wygenerować wyładowania atmosferyczne.

-Reklama-

W czwartek, w kraju będzie dosyć chłodno. Termometry pokażą od 10°C do 13°C. Przy czym najwyższe wartości są oczekiwane w pasie od południa przez wschód Polski.  Oprócz wcześniej wymienionych obszarów popadać może także słabo m.in na Mazowszu, ale także Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Opady zaczną ustawać w drugiej części nocy.

Od piątku stopniowa zmiana sytuacji synoptycznej. Od południa Europy zacznie obejmować nas swoim wpływem układ wysokiego ciśnienia. W dłuższej perspektywie czasu stanowić ma on istotny element blokady strefowej cyrkulacji atmosfery. Rozciągający się w pasie od Azorów aż po Rosję.

Zanim jednak to nastąpi, sobotę przez Polskę wędrować ma mało aktywny front ciepły, za którym coraz szerszym strumieniem napływać będzie ciepła masa powietrza. We współpracy wyżu z naszej części Europy i rozległej zatoki niskiego ciśnienia z okolic Wysp Brytyjskich zaciągnie niezwykle ciepłe powietrze jak na październik. W niedzielę najprawdopodobniej na krańcach północno-wschodnich zaznaczy się mało aktywny front atmosferyczny.

Na szczególną uwagę zasługuje „OPHELIA”, która obecnie lokuje się w pewnej odległości od Wysp Azorskich. Zasilana ciepłymi wodami Oceanu oraz silniejszym prądem strumieniowym będzie mieć dogodne warunki do silnego pogłębiania się.

-Reklama-