Nad województwo lubelskie zbliża się groźna i długa wichura. Przyniesie ją niż “HERWART”

Napisane przez:

Prognozy numeryczne od kilku dni wskazują, że wschodnia połowa kraju jest również zagrożona wystąpieniem silnej wichury. Wiatr zacznie wzmagać się już dziś w nocy, ale apogeum osiągnie dopiero jutro w ciągu dnia i wieczorem. Wiatr ucichnie dopiero we wtorek rano.

Już najbliższej nocy nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia “HERWART”, jaki w najbliższych kilku godzinach uformuje się w rejonie Gór Skandynawskich.

Prognozowana sytuacja synoptyczna według modelu ICON na dzień 29.10.2017 r. godzina 12 UTC

-Reklama-

-

Obecność silnego prądu strumieniowego ułożonego z rejonu Grenlandii po południowo-wschodnią Europę będzie kluczowym czynnikiem do rozwoju oraz intensyfikacji niżu wtórnego “HERWART”, który w ostatnich dniach października przyniesie nieprzyjemną i dynamiczną aurę na obszarze całego kraju.

Z omawianym nurkującym niżem związany będzie system frontów atmosferycznych, który przyniesie opady deszczu. Lokalnie na obszarze kraju mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Niewykluczone, że zagrzmi także na Lubelszczyźnie, chociaż nie jest to duże ryzyko.

Siła wiatru zacznie rosnąć już podczas nadchodzącej nocy. Silny wiatr połączony będzie z opadami deszczu. Początkowo wiać ma z południowego-zachodu, prędkość stała wyniesie 30 km/h, natomiast w porywach do 65 km/h.

Niedziela przyniesie nieprzyjemną aurę na obszarze całego województwa lubelskiego. Ciśnienie atmosferyczne w ciągu kilku godzin spadnie o ponad 30 hPa, co niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie, następnie w drugiej części dnia zacznie gwałtownie rosnąć.

Występować mają opady związane z przemieszczającym się przez Polskę układem frontów atmosferycznych, głównie o pochodzeniu konwekcyjnym. Prędkość wiatru stała osiągnie około 35 km/h, natomiast w porywach do 75 km/h najpierw z zachodu, następnie północnego-zachodu.

Ulegający modyfikacji kierunek napływu mas powietrza powodować będzie spadek temperatury. W najcieplejszym momencie dnia, w niedzielę termometry na Lubelszczyźnie pokażą od 4°C do 6°C. Opady prawdopodobnie utrzymają się do pierwszej części nocy. Temperatura wyniesie od 2°C do 4 °C. Dalej występować będą bardzo silne porywy wiatru, potęgujące odczucie chłodu z północy i północnego-zachodu, nawet do prędkości 90 km/h.

Gdy niż wtórny opuści Polskę szerokim strumieniem po jego zachodniej stronie za frontem okluzji spłynie powietrze arktyczne morskie.

W poniedziałek ośrodek niskiego ciśnienia będzie się wypełniał na pograniczu białorusko-rosyjskim. Jednak po południowo-zachodniej stronie występować będzie duży gradient baryczny pomiędzy niżem znad wschodniej Europy, a rozległym układem wysokiego ciśnienia z okolic Wysyp Brytyjskich.

Silny i chłodny wiatr dokuczać będzie mieszkańcom województwa lubelskiego przez cały poniedziałkowy dzień. Prędkość stała z północnych kierunków wyniesie 30 km/h, natomiast w porywach do 65 km/h.

Coraz więcej modeli pogodowych wskazuje, że napływ powietrza arktycznego o cechach morskich w obszarze obniżonego ciśnienia przyniesie rozwój konwekcji. Całkiem prawdopodobne są opady deszczu, krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem, a miejscami także mokrego śniegu. Temperatura za dnia nie przekroczy 3°C, lokalnie będzie nawet chłodniej, natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek termometry pokażą nawet wartości ujemne.

Wszystko wskazuje na to, że chwilowa poprawa pogody nadejdzie dopiero we wtorek. Silny wiatr w najbliższych dniach może spowodować duże szkody na obszarze naszego regionu.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST MOŻECIE SPRAWDZAĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

Kategorie wpisu:
Lublin

Komentarze

  • W Pałecznicy i tak nic nb

    MrRadek12312 28 października 2017 18:21

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.