Arktyczny chłód wkrótce opuści Polskę. Do kraju wkroczył front ciepły

Napisane przez:

Według SIGNIFICANTU IMGW z godziny 18 UTC nad Polskę południowo-zachodnią dotarł już front ciepły. Odsuwa on stopniowo arktyczne powietrza poza obszar naszego kraju. Całkowicie arktyczny chłód opuści nas jutro w drugiej części dnia.

Za nim jednak odczujemy wpływ cieplejszego powietrza znad południowo-zachodniej Europy z zachodu na wschód Polski przesuwać będzie się w ciągu nocy strefa opadów na froncie ciepłym, w dzielnicach północnych jutro w ciągu dnia niewykluczone są opady mieszane i mokrego śniegu. Za frontem coraz szerszym strumieniem postępować będzie adwekcja cieplejszego powietrza, odczują go już jutro mieszkańcy zachodniej połowy RP, natomiast wysokie temperatury, nawet powyżej 10 °C obejmą niemal cały kraj dopiero w czwartek. Kulminacyjna fala ciepła wystąpi w piątek oraz w sobotę. Od niedzieli stopniowe ochłodzenie, z północnego-zachodu może spłynąć zimne powietrze.

SIGNIFICANT IMGW NA DZIEŃ 21.11.2017 r. przedstawiające m.in położenie frontu ciepłego na godzinę 18 UTC

-Reklama-

-

Proces przekształceń w polu geopotencjału doskonale obrazuje poniższa animacja na okres kilku najbliższych dni

Spodziewana temperatura powietrza na 850 hPa w okresie od wtorku do niedzieli na kontynencie europejskim.

Prognozowana temperatura powietrza w okresie od wtorku do niedzieli. Należy mieć jednak na uwadze niedoszacowanie temperatury przez model globalny GFS, co jest częstym zjawiskiem w przypadku adwekcji ciepłego powietrza z południa kontynentu europejskiego.

Prognoza sytuacji synoptycznej przez model ICON na okres od środy do soboty. Widać doskonale, że adwekcja wyjątkowo ciepłego powietrza jak na listopad postępować będzie po wschodniej stronie długiej fali górnej, w obszarze której ulokowane mają być aktywne i dość głębokie ośrodki wysokiego ciśnienia.

Spodziewany obszar oraz natężenie i typ opadu według niehydrostatycznego modelu UMPL 4 km na nadchodzące godziny nocne i jutrzejszy dzień, źródło ICM UW, meteo.pl

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST MOŻECIE SPRAWDZAĆ TUTAJ

Kategorie wpisu:
Pogoda w Polsce

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.