Nadciąga bardzo niebezpieczna wichura na Lubelszczyznę. Sprawdź, kiedy i jak silnie ma wiać

 • 1 Year temu

W pasie od Atlantyku Północnego przez Europę Zachodnią aż po Rosję występuje zachodnia cyrkulacja strefowa. W ścisłym  centrum prądu strumieniowego  znajdują się  głębokie i aktywne ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. Obecność silnego prądu strumieniowego jest jednym z głównych czynników potęgujących dynamiczny rozwój niżów. W nadchodzących godzinach Polska dostanie się pod wpływ kolejnego niżu, który uformował się nad ciepłymi wodami Oceanu Atlantyckiego w środowisku silnego (jet stream) w górnych warstwach troposfery. Ciśnienie w ścisłym jego centrum będzie powoli rosnąć, a różnica ciśnienia pomiędzy północną a południową częścią Polski będzie znaczna, co przyczyni się do wystąpienia silnych porywów wiatru po południowej stronie tego aktywnego niżu „THOMAS”. Jego trasa przebiegać ma przez Danię, północne Niemcy, południowy Bałtyk a nawet północną część Polski. Towarzyszyć ma mu strefa frontowa. W nocy z czwartku na piątek z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny. Tuż przed nim prognozuje się pewną niestabilność ( MUCAPE 100-400 j/kg), co w połączeniu z silnym prądem strumieniowym w dolnych warstwach troposfery oraz obecnością znacznych ruchów wznoszących może doprowadzić do rozwoju struktur burzowych o charakterze liniowym stwarzających istotne zagrożenie wiatrowe.

Różnica ciśnienia pomiędzy północną a południową częścią Polski wyniesie około 20 hPa. Oprócz silnych porywów wiatru związanych z gradientem ciśnienia należy spodziewać się wiatru z udziałem konwekcji, który może  lokalnie dochodzić do 100 km/h, a  nawet przekraczać tę wartość. Obecnie centrum tego niżu ulokowane jest nad Wyspami Brytyjskimi. W kolejnych godzinach dosyć szybko przemieszczać będzie się nad Danię, południowy Bałtyk i północną  Polskę. Dalej skieruję się nad  Rosję.

Po przejściu tego głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia zacznie napływać wyraźnie chłodniejsze powietrze do Polski. Opady deszczu zaczną przechodzić w śnieg. Natomiast w nocy  z piątku na sobotę wystąpi przymrozek. Może dojść do oblodzenia  dróg i chodników. Ciśnienie atmosferyczne zacznie szybko rosnąć. W ciągu 24 godzin podniesie się o ponad 30 hPa. Ochłodzenie, które przyniesie niż nie będzie długotrwałe. Do końca weekendu należy spodziewać się ujemnych temperatur nocami, natomiast w ciągu dnia na termometrach ujrzymy wartości dodatnie. W przyszłym tygodniu może być nawet +10 °C.

-Reklama-

Sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym z dnia 23.02.2017 r. godzina 06 UTC

Zdjęcie satelitarne w kanale widzialnym ukazujące niż „THOMAS”, którego centrum obecnie znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi, a „ogon” zachmurzenia frontowego rozpościera się na setki kilometrów od niego.

Prognoza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa na czwartek i piątek

 

Wyliczenia ciśnienia atmosferycznego na najbliższy okres

Prognoza pola ciśnienia i ułożenia frontów atmosferycznych na okres 24 godzin

Prędkość oraz kierunek wiatru na wysokościach 850 hPa i 925 hPa na najbliższe godziny

Uskoki wiatru warstwa 0-6 km  oraz MUCAPE: Model GFS

Ułożenie oraz prędkość prądu strumieniowego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym

 

Kiedy nadejdzie wichura?

Na terenie województwa lubelskiego silne porywy wiatru  zaczną występować już w nocy z czwartku na piątek. Prędkość wiatru stała oscylować ma wtedy na poziomie 20-30 km/h z południowego-zachodu, zachodu, natomiast w porywach osiągnie on 40-65 km/h. Na Lubelszczyźnie niewykluczone są nawet burze. Podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze, ponieważ związane będą z czynnikiem konwekcyjnym.

Kiedy będzie najsilniej wiać?

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w piątek. Prędkość stała wiatru z sektora zachodniego wyniesie 20-45 km/h, natomiast w porywach prognozowane są wartości od 60 km/h do 95 km/h. Ponadto w regionie mogą wystąpić słabe opady deszczu. Bliżej wieczora w związku z adwekcją chłodniejszego powietrza do wyższych warstw troposfery zaczną przechodzić w śnieg.  Wiatr zacznie słabnąć w nocy z piątku na sobotę, ale w pierwszy dzień weekendu może dawać się nam jeszcze we znaki, ale nie aż w takim stopniu jak dzień wcześniej. Lokalnie wiatr może zrywać linie energetyczne, łamać drzewa a nawet zrywać dachy.

Jak zachować się w czasie wichury?

Podczas wichury:

 • Miej włączone radio bateryjne na częstotliwości radia regionalnego albo rozgłośni lokalnej, w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
 • Zabezpiecz swoje mieszkanie (dom):
  • zamknij okna, zabezpiecz rynny i inne elementy budynku,
  • upewnij się, czy konstrukcja dachu jest mocno przytwierdzona do konstrukcji budynku,
  • zabezpiecz lampy i inne urządzenia, które mogą ulec zniszczeniu,
  • usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodnim,
  • uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód (porwane przez wiatr),
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość źródeł światła jak: latarki elektryczne (baterie do latarek i odbiorników radiowych), świece,
  • sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki,
  • przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji, tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy,
  • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych.
 • Wyłącz główny wyłącznik prądu i gazu – ograniczy to niebezpieczeństwo powstania pożaru.
 • Schowaj się w środkowych i najniższych partiach budynku z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi.
 • Znajdując się poza domem, pozostań tam, aż huragan nie przejdzie.
 • Nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami itp.
 • Jeżeli służby ratownicze zalecają ewakuację:
  • wyrusz tak szybko, jak to tylko możliwe,
  • opuszczając mieszkanie wyłącz energię elektryczną oraz główny zawór wody i gazu, wygaś ogień w piecach oraz zabezpiecz dom,
  • zawiadom kogoś poza zasięgiem wichury, dokąd się ewakuujesz,
  • zabierz przygotowany zawczasu podręczny bagaż oraz ciepłą odzież.

(fot.ilustracyjne.lublin112.pl)

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.