Najniebezpieczniejsze lotniska Świata

Napisane przez:

Lot samolotem to zawsze niezapomniane przeżycie. Jeszcze do niedawna ciężka praca pilotów po udanym lądowaniu nagradzana była gromkimi brawami pasażerów podróżujących samolotem. Dziś chcemy przedstawić Wam siedem najniebezpieczniejszych lotnisk Świata. Lądowanie na tych pasach startowych wymaga najwyższej wiedzy i doświadczenia pilotów. Co ciekawe, aż trzy z siedmiu lotnisk znajduje się na wyspach należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich.  

1. Princess Juliana Airport – St. Marteen, Karaiby 

Nie przywiązywalibyśmy większej wagi do kolejności lotnisk w tym rankingu. Lądowanie na każdym z nich wymaga najwyższych umiejętności pilotów. Jako pierwszy wymieniamy jedno z najbardziej znanych w Świecie lotnisk. Chodzi o malowniczo położone lotnisko położone na należącej do Holandii karaibskiej wyspie St. Marteen. Lotnisko to znane jest z niesamowicie ulokowanego pasa podejścia do lądowania. Olbrzymie samoloty takie jak Boeing 747, czy Airbus A380 podchodzą do lądowania tuż nad malowniczą plażą. Podobnie jest ze startem, gdy olbrzymie silniki samolotów dosłownie “zdmuchują” z plaży odważnych gapiów. Sami spójrzcie.

-Reklama-

-

 

2. Tenzing-Hillary Airport – Lukla, Nepal

Jakże innym lotniskiem jest Tanzig-Hillary położony w Nepalu, w małym miasteczku Lukla 2800 metrów nad poziomem morza. Ten port lotniczy jest znacznie mniej efektowny, lecz uwierzcie dużo bardziej niebezpieczny. Cała “zabawa” polega na tym, że początek / koniec pasa startowego to przepaść. Tutaj nie ma miejsca na najmniejszy błąd pilota. Oczywiście na lotnisku meldują się wyłącznie małe maszyny lokalnych przewoźników. Na lotnisku Tenzing-Hillary praktycznie rok do roku dochodzi do mniejszych lub większych wypadków lotniczych. 

 

3. Gustaf III Airport – St barthélemy, Karaiby

Drugie z lotnisk w rankingu położone na Karaibach. Lotnisko to charakteryzuje się dwoma niesamowitymi rzeczami. Pierwszą jest fakt, że samoloty lądują tu praktycznie ocierając się o dachy samochodów znajdujących się na umiejscowionym tuż przed pasem rondzie. Druga rzeczą jest stroma górka dzieląca wspomniane rondo z pasem startowym. Na lotnisku tym również w historii dochodziło do wypadków lotniczych. Przyznacie, że lądowanie robi wrażenie?

 

4. Giblartar International Airport

Kolejne niesamowite lotnisko w zestawieniu. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca. Jest o to dość łatwo, gdyż wycieczki na Giblartar proponowane są turystom w większości hoteli na Hiszpańskim Costa del Sol (okolice Malagi), a jest to bardzo popularny kierunek turystyczny Polaków. Wracając do portu lotniczego. Uwagę przykuwa fakt, że pas startowy krzyżuje się z… ulicą. W momencie, gdy samolot startuje lub ląduje tuch na czteropasmowej ulicy zatrzymywany jest za pomocą… szlabanów. Niesamowite lotnisko.

 

5. Juancho E. Yrausquin Airport – wyspa Saba, Karaiby

Port lotniczy położony na należącej do Holandii karaibskiej Wyspie Saba. Lotnisko to charakteryzuje się jednym z najkrótszych na Świecie pasów startowych dlatego lądowania i starty na tym lotnisku wymagają od pilotów bardzo dużych umiejętności. Pas startowy ma zaledwie 305 metrów długości. Zobaczcie sami o jak krótkim pasie mówimy.

-Reklama- 

6. Barra Airport – Szkocja

Jeśli myśleliście, że po zobaczeniu powyższych lotnisk nic Was nie zaskoczy, to przedstawiamy Wam lotnisko Barra położone na jednej z wysp należących do Szkocji. Lotnisko prócz tego, że posiada bardzo krótki pas startowy, to jeszcze jest jedynym portem lotniczym, na którym samoloty lądują.. na plaży. Na plaży wyznaczono trzy pasy do startów i lądowania. Granice między pasami wyznaczają… drewniane tyczki. Poniżej przedstawiamy to cudo dzisiejszej technologii.

 

7. Altiport de Courchevel – Francja

Ze względu na obsługę jednego z najbardziej popularnych francuskich kurortów narciarskich, lotnisko to obciążone jest dużym ruchem lotniczym. Sąsiedztwo wysokich szczytów górskich, krótki pas startowy oraz wysokość nad poziomem morza sprawiają, że wielu pilotów uważa je za najtrudniejsze z lotnisk Świata. Co ciekawe, różnica  wysokości pomiędzy końcem, a początkiem pasa startowego wynosi ponad 50 metrów wysokości. To dodatkowe utrudnienie dla pilotów. Nie mówiąc o trudnych warunkach pogodowych. Na Lotnisku Courchevel ląduje się tak.

źródło fotografii tytułowej: https://www.youtube.com/watch?v=kPlCEXAqhnU

Tagi wpisu:
· ·
Kategorie wpisu:
Samoloty

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.