Najnowsze wieści dla województwa lubelskiego. Wichura uderzy tu za kilka godzin

  • 5 Miesięcy temu

Kolejne odsłony modeli numerycznych nie pozostawiają złudzeń. Silna wichura uderzy w województwo lubelskie. Wiatr może osiągnąć od 70 km/h do 110 km/h z samego gradientu ciśnienia, a jeśli pojawi się konwekcja to nawet powyżej 110 km/h. To będą niebezpieczne godziny w pogodzie.

Bieżące obserwacje satelitarne i synoptyczne wskazują, że centrum dynamicznego, wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia „XAVIER” znajduje się nad północno-zachodnią częścią Niemiec, a jego ciśnienie w centrum spadło do 989 hPa, zatem jest on 3 hPa głębszy względem prognoz modelu GFS i zmierza on dalej nad Pomorze Zachodnie. Dotrze tu w przeciągu najbliższych 30 minut. Po jego południowej i południowo-zachodniej i zachodniej stronie stale narasta poziomy gradient ciśnienia, który sprzyja występowaniu silnego wiatru z powodu wzrastającej różnicy ciśnienia.

Ulokowanie dynamicznego niżu nad północno-zachodnimi Niemcami wraz z głębokością na godzinę 14 czasu polskiego

-Reklama-

Dynamiczny niż, który może spełnić kryteria orkanu na obszarze RP przyniesie wichurę w pasie od Polski zachodniej, południowej, południowo-wschodniej oraz częściowo centralnej części kraju.

Na Lubelszczyźnie prędkość wiatru zacznie narastać około godziny 20 z kierunku południowo-zachodniego, następnie zachodniego i północno-zachodniego. Bardzo silny wiatr, nawet powyżej 95 km/h w porywach zaznaczy się w pasie południowych do centralnych powiatów województwa lubelskiego.

Wichura obejmie całą Lubelszczyznę, ale najgroźniej będzie w południowej i centralnej części Lubelszczyzny. Nieco słabszy wiatr wystąpi najprawdopodobniej na północy woj. lubelskiego. Do 85 km/h.

Bardzo niebezpieczna aura panować ma od pierwszej części nocy na obszarze województwa lubelskiego. Apogeum wiatru w drugiej części nocy. Wietrzne będą także godziny poranne.

Wiatr zacznie słabnąć w godzinach rannych w piątek.

Prognoza wyliczanych porywów wiatru przez model GFS z samego gradientu ciśnienia

Prognoza maksymalnych porywów wiatru według modelu niehydrostatycznego UMPL 4 km dla województwa lubelskiego.

 

Należy zachować szczególną ostrożność, wiatr może spowodować bardzo duże szkody na obszarze województwa lubelskiego.

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.