Do naszej części Europy zbliża się potężny układ omega. Co oznacza to dla mieszkańców Polski?

Najnowsze odsłony numeryczne wskazują, że pod koniec tygodnia coraz silniejszy wpływ zacznie mieć silny układ wysokiego ciśnienia, który stanowić będzie istotny element blokady strefowej cyrkulacji atmosfery. Wokół niego znajdować będą się liczne ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi.

Stopniowo na południu kontynentu europejskiego zaczyna powstawać obszar wyżowy, który w dłuższej perspektywie czasu utworzy rozległy wał wysokiego ciśnienia ciągnący się od Oceanu Atlantyckiego aż po Rosję. W naszej części Europy stanowić będzie on istotny element blokady dla niżów atlantyckich, przynosząc pod koniec bieżącego i nadchodzącego tygodnia dużą poprawę pogody.

Blokadę Omega, bo tak będzie można nazwać to zjawisko wpływać ma na pogodę na sporym obszarze kontynentu europejskiego. Jego wpływem pod koniec tygodnia i na początku przyszłego objęta będzie także Polska. Pojawienie się jej u nas zapewni napływ ciepłego powietrza polarnomorskiego o cechach ciepłych wprost z południa Europy do Polski. Szczególnie odczujemy ją na początku nadchodzącego tygodnia, gdy w wielu miejscach Polski temperatura osiągnie od 18°C do 22°C.

Masa ta charakteryzować będzie się niską zawartością wilgoci, co sprzyjać będzie słonecznej i bezchmurnej aurze. Niże i fronty atmosferyczne będą blokowane w dalszej wędrówce na wschód.

-Reklama-

Najprawdopodobniej dopiero w ostatnich dniach przyszłego tygodnia Polska ponownie dostanie się pod wpływ wilgotnych frontów atmosferycznych, za które odpowiedzialny będzie były huragan „OPHELIA”.

Animacja ukazująca rozbudowę układu omega. Warto zwrócić uwagę na niż „OPHELIA”, który we współpracy z wyżem po wschodniej stronie zaciągać ma niezwykle ciepłe i dość suche powietrze jak na październik.

Tendencje według modelu GFS do ulokowania układu OMEGA

-Reklama-