Ostatnie chwile nieprzyjemnej aury. Pojawi się słońce, temperatura osiągnie 20°C

Najnowsze odsłony modeli numerycznych nie pozostawiają złudzeń. Nadchodzi stopniowa poprawa pogody, za którą odpowiedzialny będzie rozbudowujący się układ wysokiego ciśnienia nad południową Europą, ale także ulokowanie górnej zatoki niżowej w rejonie Wysp Brytyjskich.

Stopniowa zmiana aury od weekendu. Jeszcze tylko w sobotę na ciepłym froncie atmosferycznym prognozowane są opady. Natomiast tuż za za nim zacznie płynąć coraz szerszym strumieniem ciepłe powietrze polarnomorskie z południowego-zachodu.

Wkraczanie coraz cieplejszej masy powietrza za ciepłym wycinkiem doskonale obrazują mapy temperatury ekwiwalentno-potencjalnej, jak i też samej temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (około 1550 m n.p.g)

Prognoza sytuacji synoptycznej według modelu ICON na nadchodzący weekend

-Reklama-

Temperatura powietrza na wysokości 850 hPa (1,5 km n.p.g) na weekend.

Warto zwrócić uwagę na ex huragan „OPHELIA”, który zasilany silnym prądem strumieniowym będzie miał dogodne warunki do ponownego pogłębiania się. Prognozy numeryczne wskazują, że po jego wschodniej stronie pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia napłynąć ma niezwykle ciepłe powietrze wprost z południa Europy m.in do środkowej części kontynentu europejskiego, ale o tym w kolejnym wpisie.

Prognozowane maksymalne wartości temperatury na 2 m n.p.g na sobotę i niedzielę

Bieżącą prognozę dla miast możecie śledzić tutaj.

(fot. ilustracyjne.pixabay.com)

-Reklama-