Pierwsza fala silnych mrozów w Europie

Napisane przez:

Mamy końcówkę listopada. Zima coraz śmielej puka do drzwi w wielu krajach Europy. Na chwilę obecną objawia się to kilkudniowymi incydentami śnieżnymi. Nawet w Polsce mieliśmy już pierwsze incydenty ze śniegiem. Jednak w Polsce do tej pory były to raczej kilkugodzinne incydenty. W Europie ze śniegiem jest już lepiej, jednak zima jak do tej pory nie pokazała nam najgroźniejszego, mroźnego oblicza. 

To się powoli zmienia i zgodnie z coroczną tradycją silne mrozy jako pierwsze pojawiają się w Skandynawii. W czasie gdy do Polski napływać zacznie coraz cieplejsze powietrze z południowego zachodu, w Skandynawii temperatura lokalnie spaść może do -25 stopni. Już dzisiejszego poranka w północnych regionach Finlandii i Rosji zanotowano spadki temperatury poniżej -20 stopni Celsjusza. Warto również zauważyć, że zimno było również w Polsce. Na Podlasiu temperatura spadła kilka kresek poniżej.

-Reklama-

-

Proces rozkładu temperatur nad Europą doskonale widać na poniższej animacji. Jest to temperatura za ostatnią dobę. Dużą ciekawostką są “krople chłodu” widoczne w Hiszpanii. W Najbliższych dniach chłodne powietrze zostanie wyparte całkowicie na północne i wschodnie skraje kontynentu. W Europie środkowej zapanuje klimat bliższy wczesnej jesieni niż wczesnej zimy.

Tagi wpisu:
· ·
Kategorie wpisu:
Świat

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.