Prognoza pogody na nadchodzące dni. Nadciąga diametralna zmiana pogody

Napisane przez:

We wtorek wpływ na pogodę w Polsce będą mieć dwa ośrodki baryczne. Jeden to rozległy wał wysokiego ciśnienia rozciągający się od Oceanu Atlantyckiego aż po Rosję oraz obszar obniżonego ciśnienia ulokowany w rejonie Bałkanów wraz z frontem atmosferycznym, który w najbliższych godzinach nasunie się nad region.  Na południu kraju wystąpią największe szanse na rozwój burz nawet z gradem. W drugiej części dnia zagrzmieć może także na Lubelszczyźnie. W nocy z wtorku na środę front ciepły wraz z niestabilną masą ma zaznaczyć się nad regionem. Istnieje niewielkie ryzyko powstania konwekcji przynoszącej intensywniejsze opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne. Jutro nad regionem w dalszym ciągu zalegać ma niestabilna masa powietrza napływająca znad Rumunii i Ukrainy. W środę  na pogodę w regionie wpływać ma front chłodny przemieszczający się z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju.  Przyniesie on opady deszczu, burze, ale także znaczne ochłodzenie. Potem wprost z północy na południe Europy rozbudowywać będzie się bruzda obniżonego ciśnienienia. Stopniowo od zachodu sięgać będzie Polski klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północnych kierunków postępować będzie adwekcja chłodnego powietrza.

Prognoza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa na najbliższe dni

 

-Reklama-

-

Środa

Temperatura wyniesie od 14 °C do 20 °C. Do pierwszej części dnia w regionie powinno być na ogół pogodnie. Potem niewykluczony jest rozwój lokalnych burz. Z opadami gradu, silniejszymi porywami wiatru do 70 km/h oraz intensywnymi opadami deszczu.  Ciśnienie atmosferyczne ma  szybko spadać i przedpołudniem wyniesie 1015 hPa – 1017 hPa, natomiast bliżej godzin wieczornych już tylko około 1010 hPa.

Noc ze środy na czwartek

Minie ona pod znakiem zanikających opadów i burz. Temperatura w regionie wyniesie od 8 °C do 12 °C. Ciśnienie atmosferyczne wynieść ma od 1008 hPa do 1009 hPa i powoli będzie maleć. Wiatr słaby, w czasie burz silniejszy w porywach  do 60 km/h.

Czwartek

Nad region napływać ma chłodne powietrze z północnego-zachodu. W regionie zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. W drugiej części dnia niewykluczone są przejaśnienia a nawet krótkotrwałe rozpogodzenia.  Możliwe  będą słabe  opady deszczu. Temperatura wyniesie od 8 °C do 11 °C.  Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1010 hPa – 1012 hPa i bliżej godzin wieczornych zacznie rosnąć. Wiatr słaby,   prędkość stała wyniesie do 15 km/h, w porywach do 40 km/h z północnego-zachodu.

(fot.ilustracyjne.pixabay.com)

Kategorie wpisu:
Prognozy pogody

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.