Prognoza pogody na Niedzielę Wielkanocną. Wiatr, chłód a lokalnie nawet śnieg

Napisane przez:

Pogodę od kilku dni w naszej części Starego Kontynentu kształtuje rozległa dolina obniżonego geopotencjału przebiegająca z północy na południe Kontynentu. Napływają do nas masy powietrza zazwyczaj z umiarkowanych szerokości geograficznych.  Dzisiaj jednakże adwekcja w dolnej troposferze postępuje z południowego-zachodu za sprawą ciepłego wycinka niżu, który zaznacza się nad Polską. W najbliższych godzinach kierunek napływu mas powietrza ulegać będzie modyfikacji. Wszystko za sprawą frontu chłodnego, który nadciąga nad północno-zachodnią część kraju i przesuwa się na południowy-wschód, przynosząc wzrost zachmurzenia, kolejne opady deszczu, ale także zmianę kierunku spływu na północno-zachodni, a w późniejszym czasie wraz z coraz silniejszą rozbudową wyżu nad północną częścią Europy na północny, północno-wschodni. To nie będzie przyjemny okres w pogodzie. Nocami na termometrach może być kilka stopni poniżej zera, a w nocy z niedzieli na poniedziałek może spaść śnieg.  Z powodu narastającego gradientu poziomego ciśnienia pomiędzy niżem “OTTO “, który jutro znajdzie się na pograniczu Białorusi i Rosji, a obszarem wysokiego ciśnienia na zachód od niego  należy spodziewać się wzrostu prędkości wiatru, który w porywach osiągnie 60-80 km/h, zwiększając odczucie chłodu.

Na pogodę jutro oddziaływać ma front okluzji związany z niżem “OTTO”, który znajdzie się na północny-wschód od kraju.

W związku ze zmianą kierunku napływu mas powietrza docierać będzie do nas mroźne powietrze z północy. Niska zawartość wilgoci przyczyni się do braku zachmurzenia, co sprzyjać będzie jeszcze silniejszym spadkom temperatury w najbliższych dniach. Wystąpi klasyczna pochylnia, co umożliwi po peryferiach wyżu spływ zimnego powietrza wprost do Polski.

-Reklama-

-

W pierwszych dniach nowego tygodnia pogodę kształtować ma rozległy obszar wyżowy  z centrami ulokowanymi nad Skandynawią i Wyspami Brytyjskimi. Na wyraźne ocieplenie przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej do piątku. Wtedy na termometrach będziemy mogli ujrzeć 7 °C – 10 °C.

Prognoza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa na najbliższy okres: GFS

Wyliczenia pola ciśnienia oraz rozkład frontów atmosferycznych: ICON

Niedziela

Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 4 °C do 8 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego. Lokalnie wystąpią krótkotrwałe rozpogodzenia. Niewykluczone są lokalne opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Ciśnienie atmosferyczne  wyniesie 1006 hPa – 1008 hPa,  w drugiej części dnia zacznie szybko rosnąć z powodu dostawania się Polski pod wpływ rozległego obszaru wysokiego ciśnienia.  Wiać ma wiatr, prędkość stała wyniesie 25 km/h, natomiast w porywach osiągnie nawet 70-80 km/h z zachodu, północnego-zachodu i północy, potęgując odczucie chłodu. Bliżej godzin nocnych z powodu spływu chłodu, rozkład temperatury w dolnej troposferze faworyzować będzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Stopniowo zanikające późnym wieczorem bądź wczesną nocą.

Noc z niedzieli na poniedziałek

Termometry w regionie pokażą od -4 °C do 0 °C w regionie. Zachmurzenie małe bądź brak.  Mając na uwadze czynnik radiacyjny lokalnie temperatura w woj.lubelskim może osiągnąć jeszcze niższe wartości.  Wiatr słaby, prędkość stała wyniesie 10 km/h, w porywach do 15 km/h z północnych kierunków. Ciśnienie atmosferyczne wysokie. Oscylować ma w przedziale 1015 hPa – 1018 hPa i będzie dalej rosnąć.

(fot.ilustracyjne.pixabay.com)

Kategorie wpisu:
Prognozy pogody

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.