Sezon burzowy dobiegł końca. Sprawdź, gdzie przeszły najsilniejsze burze

Od marca do końca września trwa w Polsce sezon burzowy. Nie oznacza to jednak, że zjawiska burzowe nie pojawią się w innym miesiącach roku. Bardzo często w porze zimowej mamy do czynienia z burzami śnieżnymi czy też liniami szkwału w warunkach nasilonego przepływu mas powietrza.

W Polsce co roku przechodzą silne burze. Szczególnie aktywne w porze od maja do sierpnia, gdy zaczynają napływać do nas coraz cieplejsze i wilgotne masy powietrza z południa kontynentu europejskiego. W warunkach nasilonego przepływu mas powietrza tworzą się niejednokrotnie silne superkomórki burzowe, jak i też mezoskalowe układy konwekcyjne, siejące często duże szkody.

W bieżącym roku na szczególną uwagę zasługuje okres od 27 czerwca do 29 czerwca, gdy przez Polskę przechodziły silne systemy burzowe. Pojawiło się także rozległe bow echo z sygnaturą LEWP.

Burzowo było także od 19 lipca do 23 lipca. W szczególności w centralnej, południowej i wschodniej części kraju.

-Reklama-

Natomiast okres od 10 sierpnia do 12 sierpnia zapisze się w kartach polskiej meteorologii. W ciągu tylko dwóch dni przez Polskę przeszły dwa silne układy konwekcyjne z sygnaturami bow echo. Jedno z nich spełniło kryteria derecho progresywnego, powodując niestety śmierć kilku osób a dziesiątki raniąc.

Przebieg sezonu burzowego pod kątem wyładowań możecie zobaczyć poniżej.

 

-Reklama-