Silne burze przechodzą nad Polską. Są pierwsze superkomórki burzowe. Pada grad, wieje silny wiatr

Silne burze w sobotę nad Polską. Są liczne i aktywne elektrycznie jak na koniec marca. Pojawiły się również pierwsze superkomórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Dziś po godzinie 20 ustała aktywność burzowa.

Silne jak na marzec burze pojawiły się nad Polską

Zgodnie z prognozami nad Polską pojawiły się aktywne burze w drugiej części dzisiejszego dnia. Były to zarówno struktury wielokomórkowe, jak i też rozproszone komórki burzowe. Pojawiły się także superkomórki burzowe.

Silne burze nad Polską, 25 marca 2023, dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

liczne burze nad Polską
Liczne zjawiska konwekcyjne, dużo wyładowań atmosferycznych w sobotę

Niżowa pogoda w ostatni weekend marca. Były dogodne warunki do inicjacji konwekcji

W sobotę Polska znalazła się w zasięgu wieloocentrycznego niżu z centrami nad Atlantykiem Północnym, Skandynawią oraz Rosją. Co istotne główny pofalowany front atmosferyczny znalazł się na południowy-wschód od naszego kraju. Napłynęła chłodniejsza względem minionych dni masa pochodzenia polarnomorskiego o chwiejne równowadze termodynamicznej. Dodatkowo nad kraj nasunęła się górna zatoka, która jest wypełniona chłodniejszym powietrzem i wspomaga rozwój konwekcji. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw, wzrosła chwiejność termodynamiczna aż do 200-500 J/kg, co doprowadziło do intensywnego rozwoju wiosennej konwekcji w zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru i frontów drugorzędnych.

Amatorski system detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych zarejestrował na obszarze Polski oraz w krajach przyległych dziś ponad 11000 wyładowań atmosferycznych. Sobota przyniosła największą aktywność burzową w południowej części Mazowsza, ale także w okolicach Warszawy. Sporo burz było także na Podlasiu. Grzmiało również na Kujawach, w woj. dolnośląskim, wielkopolskim, Pomorzu Zachodnim i Górnym Śląsku. Nie były to jedyne regiony, gdzie niebo przecięły błyskawice.

Zobacz też: Mróz -18°C wystąpi w Polsce. Spadnie 10 cm śniegu. Wiemy, kiedy nadejdzie apogeum chłodu oraz burze śnieżne

W drugiej części dnia grzmiało w wielu regionach

Największa aktywność burzowa była obserwowana dziś pomiędzy 13 a 18. W sobotę po godzinie 19 sukcesywnie ubywało obszarów, gdzie notowano wiosenne burze. Po godzinie 20 burze już nie występują. Co należy dodać, iż pojawiły się dziś superkomórki burzowe. Z wykonanych przez analiz zobrazowań radarowych z sieci POLRAD wynika, że burze zawierające rotujące prądy wstępujące pojawiły się w kilku miejscach. Szczególnie charakterystyczna była formacja burzowa w okolicach Garwolina, gdzie mieliśmy do czynienia z lewoskrętną superkomórkową burzową. Ponadto prawoskrętna superkomórka burzowa wieczorem przemieszczała się od Radomia, przez Puławy i dalej w kierunku Lublina, tracąc wyraźnie na aktywności i zanikając nad zachodnią częścią woj. lubelskiego.

Burze w Polsce, 25 marca 2023 r.

Poniższe mapy obrazują dane z profesjonalnego systemu PERUN. Na grafikach uwzględnione są wyładowania typu chmura-ziemia i chmura-chmura.

Liczba wyładowań CG – suma 6 h – według danych z systemu PERUN na 25 marca 2023, 18 UTC dla Polski

burze nad Polską
Zjawiska konwekcyjne w Polsce, wyładowania doziemne

Dane z systemu PERUN – liczba wyładowań CG+IC – suma 6 h w Polsce

burze w Polsce
Liczne wyładowania atmosferyczne w kraju zanotowane przez profesjonalny system detekcji PERUN zarządzany przez IMGW-PIB

Wyładowania nie są już rejestrowane w pierwszej części nocy

Po godzinie 20 w sobotę nie obserwujemy nowych wyładowań atmosferycznych. Zdarzają się jeszcze przelotne opady o charakterze konwekcyjnym, które w kolejnych godzinach będą zanikać. Atmosfera po zachodzie słońca zaczęła się szybko stabilizować. Dlatego też burze zaniknęły.

Dane z sieci radarów dopplerowskich, produkt CMAX, 25 marca 2023, 20:20 czasu urzędowego w Polsce

zjawiska konwekcyjne wystąpiły dziś nad Polską
Burze nad Polską w chłodniejszej i chwiejnej masie ustąpiły w pierwszej części nocy

Burze w sobotę. Chmury kłębiasto-deszczowe tworzyły się przeważnie na strefach zbieżności wiatru

Rozwój sobotnich chmur Cb zachodził na lokalnych strefach zbieżności wiatru, jak i też na drugorzędnych frontach atmosferycznych. Struktury burzowe przemieszczały się dziś przeważnie z zachodu na wschód, generując na swojej trasie miejscami opady gradu do 1-1,5 cm, ale także wiatr do 60-80 km/h i ulewne opady deszczu o akumulacji do 5-15 mm. Bieżące położenie opadów można śledzić na zobrazowaniach radarowych, które są aktualizowane co kilka minut.

Z prognoz wynika, że to nie koniec burz w najbliższych dniach. Już jutro na wschodzie kraju, dojdzie inicjacji głębokiej i wilgotnej konwekcji. Najbardziej rozbudowanych formacjom konwekcyjnym towarzyszyć mogą wyładowania atmosferyczne. Należy jednak podkreślić, że ich aktywność elektryczna oraz intensywność zjawisk towarzyszących będzie niższa niż w sobotę.

Prognoza burzowa na niedzielę według ESSL dla Europy

zjawiska konwekcyjne w niedzielę
Burzowa prognoza na niedzielę

Zachęcamy do uważnego śledzenia prognoz pogody dla Polski. Koniec marca przyniesie zmienne warunki pogodowe w kraju.

Fanipogody.pl