Smog nad Polską. Gdzie powietrze jest najgorszej jakości?

  • 4 Miesięcy temu

Niestety nad Polską znów obserwujemy znaczny spadek jakości powietrza. Właściwie jak co roku, wraz z nadejściem pierwszych, mocniejszych mgieł, jakość powietrza w wielu rejonach spada poniżej jakichkolwiek dopuszczalnych norm.

Powyższa mapka obrazuje obecny (godzina 7:00) stan powietrza w Polsce. Widać na niej, że w większości Polski mamy do czynienia z dobrym powietrzem. W wieli miejscach, zwłaszcza w okolicach większych miast stan powietrza jest umiarkowany. Niestety, na południu kraju powietrze w okolicach większych miast jest w stanie dostatecznym lub nawet złym. Co to oznacza w praktyce?

-Reklama-

Za przykład weźmy Kraków. Dziś rano w Krakowie wartość stężenia pyłu PM10 osiągnęła aż 147,6 µg/m3, a pyłu PM2,5- 95,9 µg/m3. Dla porównania normy dla dobrego powietrza to 21-60 µg/m3 dla pyłu PM10 i 13-36 µg/m3 dla PM2,5. Widać tutaj, że normy dla Krakowa przekroczone są wielokrotnie. Do czego doprowadzić może długotrwałe „zatrucie” powietrza pyłem pisaliśmy kiedyś tutaj. Oczywiście aż takim dramatem nikogo nie straszymy, jednak ludzie muszą zrozumieć, że ze smogiem nie ma żartów. Dlaczego napisaliśmy, że ludzie musza to zrozumieć? Ponieważ w Polsce głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są odpady spalane w gospodarstwach domowych. Rozpoczynamy kolejny sezon grzewczy i jak widać po powyższych pomiarach nadal na nic zdają się akcje pouczające, czy inicjatywy społeczne. Polacy nadal często spalają w swych domowych piecach wiele niedozwolonych rzeczy.

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.