Zima coraz bliżej Polski

Napisane przez:

Najnowsze odsłony numeryczne złagodziły długość trwania incydentu zimowego na ostatnią dekadę listopada. To tylko pokazuje jak wysoce niewskazane jest tworzenie prognoz na okres 16 dni. W przypadku dynamicznym sytuacji ciężko czasem określić co wydarzy się w pogodzie w ciągu 3-5 dni.

Aktualizacja modelu globalnego GFS z godziny 00 UTC była wyjątkowo niekorzystna dla mieszkańców naszego kraju. Wskazywała ona na długi okres zalegania zimnego powietrza, nawet do pierwszych dni grudnia. W tym momencie aktualizację GFS nieco złagodziły zimowy wariant. Zwróciliśmy też uwagę na jeden z najlepszych modeli, czyli ECMWF. Już poranna aktualizacja tego modelu wskazywała, że ochłodzenie pojawi się, ale nie będzie tak długie jak pokazywał to GFS.

Warto jednak podkreślić, że wiązki są wysoce niestabilne, duża zmienność procesów w polu ciśnienia na kontynencie europejskim utrudnia wskazanie możliwego scenariusza pogodowego na okres przyszłego tygodnia, bądź następnego tygodnia. W prognozach numerycznych pojawia się nawet duże ocieplenie po 25 listopada w naszym kraju, które miałby przynieść niż ulokowany w okolicach Wysp Brytyjskich, ściągając po swojej wschodniej stronie cieplejsze powietrze.

Incydent zimowy na obszarze Polski jest jednak nieunikniony. Śnieg poza obszarami górskimi, na nizinach spaść może już w niedzielę. Zimowy może być również początek nadchodzącego tygodnia na przeważającym obszarze kraju. Przeważnie opady związane będą z konwekcją w arktycznej masie powietrza ściąganej przez ośrodki niskiego ciśnienia lokujące się na północ, natomiast następnie na wschód od Polski. Nocami temperatura może spaść kilka stopni poniżej zera.

-Reklama-

-

Prognoza pola geopotencjału (wyliczenia o charakterze orientacyjnym), która ulegać będzie zmianom na okres od 16.11.2017 r. do 2.12.2017 r. według GFS

Ten sam parametr, ale według ECMWF. Widać wyraźnie, że po 23 listopada pogodę w Polsce mógłby zacząć kształtować rozległy wał wysokiego ciśnienia, odsuwając znad naszego kraju górną zatokę niżową. Zmianę sytuacji pogodowej również prognozuje GFS, ale nieco później.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1,5 km n.p.g) według ECMWF do 25 listopada

Wariant modelu GFS na okres od 16.11.2017 r. do 2.12.2017 r.

Prognozowany wzrost pokrywy śnieżnej na okres od 16.11.2017 r. do 2.12.2017 r.

Widać zatem doskonale, że opady śniegu i niskie temperatury są nieuniknione pod koniec bieżącego oraz następnego tygodnia. Kolejne dni tygodnia to duża zagadka. Zmienność procesów w polu ciśnienia utrudnia wskazanie długości ochłodzenia. Jest jednak pewne, że tak chłodny wariant, który był zrealizowany przez model GFS nie sprawdzi się. Jesteśmy zdania, że zrobi się zimno, spadnie śnieg, ale potem wystąpi wyraźne ocieplenie nawet z dłuższą dominacją rozległego wyżu. Pozostaje śledzić kolejne odsłony numeryczne, które wprowadzać będą mniejsze bądź większe zmiany.

Kategorie wpisu:
Analizy pogodowe

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.