Wspaniała zorza nad Stanami Zjednoczonymi

Zorza polarna to jedno z najpiękniejszych zjawisk obserwowanych na naszej planecie. Ostatnie tygodnie przyniosły silne burze magnetyczne. Skutkowało to pojawieniem się na półkuli północnej spektakularnych widoków. Mieszkańcy wielu obszarów na północy globu obserwować mogli piękną zorzę polarną.

Czym jest zjawisko zorzy polarnej? Otóż jest to zjawisko świetlne będące następstwem silnych rozbłysków słonecznych. Podczas takich własnie rozbłysków ze Słońca w kierunku ziemi emitowane są większe strumienie cząstek naładowanych. Nazywamy je wiatrem słonecznym. Gdy wiatr ten zderzy się z atmosferą ziemską i wejdzie w w oddziaływanie z ziemskim polem magnetycznym, wzbudzane zostaję atomy, a to skutkuje właśnie świeceniem zorzowym. 

Zorze występują na obu biegunach. Zorze widziane na półkuli północnej nazywamy Aurora borealis, natomiast zorzę widzianą z półkuli południowej nazywamy Aurora australis. Pod koniec września doszło do serii silnych rozbłysków na Słońcu. Związana z tym burza magnetyczna przyniosła serię wspaniałych widoków. Również w Polsce podziwialiśmy to zjawisko. Pokazywaliśmy zdjęcia z Dziwnówka, czy Wielkopolski. Dziś jednak chcemy Wam pokazać serię fotek wykonanych pod koniec września na terenie Stanów Zjednoczonych. fotki zapierają dech w piersiach. Cos niesamowitego.

-Reklama-

autor: Alex Ganeev

autor: @northflwx

autor: Matthew Breiter Photography

autor: Matthew Breiter Photography

autor: Matthew Breiter Photography

-Reklama-