Zrobi się naprawdę zimno. Nadchodzą pierwsze przymrozki

Napisane przez:

Od początku tygodnia nasz kraj znajduje się pod wpływem silnego układu wysokiego ciśnienia “ROSI”, którego centra znajdują się nad Finlandią oraz Rosją. Napływa dzięki temu powietrze polarne o cechach kontynentalnych o niskiej zawartości wilgoci, wyż powoduje także silne osiadanie mas powietrza, dlatego Polska jest jednym z nielicznych krajów Europy, gdzie cieszymy się przyjemną i niemal bezchmurną aurą.

Przebieg procesów pogodowych na kontynencie europejskim doskonale ilustruje grafika opracowana przez Grzegorza Zawiślaka ze stowarzyszenia Skywarn Polska.

Prognozowane minimalne wartości temperatury na 2 m n.p.g dla obszaru Polski przez model GFS na nadchodzącą oraz przyszłą noc

-Reklama-

-

Ze wschodu kontynentu europejskiego zaczyna napływać coraz chłodniejsza masa powietrza polarnego o cechach kontynentalnych. Niska wilgotność powietrza wraz z silnym osiadaniem masy sprzyjać będzie na ogół niewielkiemu zachmurzeniu na obszarze Polski.

Temperatura podczas nadchodzącej nocy wyniesie na wschodzie Polski na 2 m n.p.g od 4°C do 6°C. Należy mieć jednak na uwadze, że w zastoiskach zimna czy dolinach może być jeszcze chłodniej.

Natomiast przy gruncie na obszarze województwa lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego i podkarpackiego może pojawić się przymrozek. Niewielki, ale jest całkiem prawdopodobny.

Duża amplituda temperatury podczas doby jest wynikiem dziennej operacji słonecznej oraz wypromieniowania ciepła z podłoża w porze nocnej, ale także adwekcji coraz chłodniejszego powietrza ze wschodu o cechach kontynentalnych.

Niskie temperatury na wschodzie kraju utrzymają się do końca tygodnia. Potem aurę zacznie kształtować strefowa cyrkulacja atmosfery.

(fot. ilustracyjne.pixabay.com)

Kategorie wpisu:
Pogoda w Polsce

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.