Zrobi się naprawdę zimno. Nadchodzą pierwsze przymrozki

Od początku tygodnia nasz kraj znajduje się pod wpływem silnego układu wysokiego ciśnienia „ROSI”, którego centra znajdują się nad Finlandią oraz Rosją. Napływa dzięki temu powietrze polarne o cechach kontynentalnych o niskiej zawartości wilgoci, wyż powoduje także silne osiadanie mas powietrza, dlatego Polska jest jednym z nielicznych krajów Europy, gdzie cieszymy się przyjemną i niemal bezchmurną aurą.

Przebieg procesów pogodowych na kontynencie europejskim doskonale ilustruje grafika opracowana przez Grzegorza Zawiślaka ze stowarzyszenia Skywarn Polska.

Prognozowane minimalne wartości temperatury na 2 m n.p.g dla obszaru Polski przez model GFS na nadchodzącą oraz przyszłą noc

-Reklama-

Ze wschodu kontynentu europejskiego zaczyna napływać coraz chłodniejsza masa powietrza polarnego o cechach kontynentalnych. Niska wilgotność powietrza wraz z silnym osiadaniem masy sprzyjać będzie na ogół niewielkiemu zachmurzeniu na obszarze Polski.

Temperatura podczas nadchodzącej nocy wyniesie na wschodzie Polski na 2 m n.p.g od 4°C do 6°C. Należy mieć jednak na uwadze, że w zastoiskach zimna czy dolinach może być jeszcze chłodniej.

Natomiast przy gruncie na obszarze województwa lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego i podkarpackiego może pojawić się przymrozek. Niewielki, ale jest całkiem prawdopodobny.

Duża amplituda temperatury podczas doby jest wynikiem dziennej operacji słonecznej oraz wypromieniowania ciepła z podłoża w porze nocnej, ale także adwekcji coraz chłodniejszego powietrza ze wschodu o cechach kontynentalnych.

Niskie temperatury na wschodzie kraju utrzymają się do końca tygodnia. Potem aurę zacznie kształtować strefowa cyrkulacja atmosfery.

(fot. ilustracyjne.pixabay.com)

-Reklama-