Alert pogodowy na noc. Silne nawałnice zbliżają się na wschód kraju. Groźne godziny w pogodzie w nocy

Zgodnie z dziennymi prognozami przez Polskę wędruje front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Front uaktywnił się w godzinach popołudniowych i na przedfrontowej zbieżności wiatru doszło do rozwoju bardzo silnych burz o charakterze nawalnym.

Dwie bardzo silne superkomórki burzowe utworzyły się na Opolszczyźnie, by w kolejnych godzinach przynieść bardzo dynamiczną i groźną pogodę na południu województwa łódzkiego. Doszło tam do opadów bardzo dużego gradu. Wiatr łamał drzewa i powodował szkody.

W kolejnych godzinach burze zaczęły organizować się w układ wielokomórkowy i w takim stanie kontynuują swą wędrówkę na wschód Polski. Zaznaczyć należy, że na froncie chłodnym dochodzi właśnie do zafalowania co jeszcze spotęguje warunki do powstawania silnych, dobrze zorganizowanych układów burzowych.

Bardzo prawdopodobne jest, że burze, które w chwili obecnej wkraczają na Ziemię Świętokrzyską w kolejnych godzinach jeszcze wzmocnią swoją aktywność i połączą się w rozległy układ burzowy. Nie wyklucza się powstania układu MCS, który na swej drodze niósł będzie niszczące porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu. W dalszym ciągu dużym zagrożeniem są opady dużego gradu. W przypadku powstania (warunki na to będą również w nocy) superkomórek burzowych średnica gradu sięgać może nawet 5 cm.

Burze w przeciągu godziny dotrą na Kielecczyznę, by około północy zbliżać się do województwa lubelskiego i na Podkarpacie. Zalecamy szczególną ostrożność mieszkańcom Polski centralnej i wschodniej. Burze mogą być groźne praktycznie do samego rana w nocy z wtorku na środę. Zachęcamy do śledzenia burz w naszej zakładce radarowej. My jesteśmy w terenie próbując przechwycić i sfotografować piękne, ale i groźne zjawiska jakimi są dzisiejsze burze.