11 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Alerty IMGW dla połowy Polski. Gołoledź i opady śniegu

Atak zimy. Śnieg i gołoledź

Groźne opady marznące powodujące gołoledź wystąpią dziś w Polsce. Na wschodzie kraju spadnie również śnieg. Ostrzegamy mieszkańców wschodniej połowy kraju. Dzisiejsza pogoda może być niebezpieczna, a warunki na drogach i chodnikach będą bardzo złe.

Opady śniegu, gołoledź i oblodzenie w Polsce

Do Polski spływa chłodne powietrze ze wschodu kontynentu. Jednak już od godzin porannych obserwujemy wkraczanie do Polski od południa strefy fronty atmosferycznego. Przed frontem na wysokości 850 hPa napływa ciepłe powietrze, co powoduje opady deszczu. Jednak im bliżej powierzchni ziemi, tym temperatury są niższa. Przy ziemi w wielu miejscach Polski wschodniej, południowo wschodniej i centralnej panuje mróz. Co w takich wypadkach oczywiste, w dniu dzisiejszym w kraju w wielu miejscach spadnie deszcz marznący powodujący oblodzenie i gołoledź.

Opady marznące w Polsce. IMGW ostrzega

Ostrzeżenia pogodowe wydane zostały dla większości regionów wschodniej połowy Polski. Są to ostrzeżenia przed opadami marznącymi. W powiatach na południowym wschodzie kraju ostrzeżenia obowiązują do południa czwartkowego dnia. Im dalej na północ tym strefa groźnej pogody z marznącym deszczem i śniegiem wystąpi później. Na wysokości Lubelszczyzny opady rozpoczną się po 9 rano. Na Mazowszu padać zacznie w okolicach 10. W godzinach popołudniowym marznący deszcz i śnieg dotrze na Podlasie, Warmię, Mazury i Pomorze.

W chwili pisania wpisu (7:30 rano) opady znajdują się już na południu Polski. Zweryfikowaliśmy obrazy z kamer drogowych dostępne tutaj. Na obszarach podgórskich pada mokry śnieg, na nizinach są to opady deszczu, czy już marznącego? Tego na kamerach nie widać. Jedno jest pewne, dzisiejszy dzień przyniesie trudne warunki pogodowe. Apelujemy o ostrożność pieszych i kierowców.