23 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Alerty pogodowe w Polsce. Spadnie mnóstwo deszczu. Rzeki wystąpią z koryt

Alert pogodowy

Od kilku dni ostrzegamy przed bardzo silnymi opadami deszczu jakie już dziś wkroczyły do Polski. Załamanie pogody związane jest z bardzo głębokim niżem barycznym, który zbliża się do naszego kraju. Przyniesie on ochłodzenie, silny wiatr oraz bardzo intensywne opady deszczu.

Już w dniu dzisiejszym deszcz mocno padał będzie w pasie od południa po centrum kraju. Pisaliśmy o tym w porannej prognozie pogody na poniedziałek. Od samego rana bardzo intensywnie pada na południu kraju.

Opady deszczu w Polsce

Z każdą godziną deszcz będzie padał coraz intensywniej na południu Polski. Na stronie Meteo IMGW pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali stosowne ostrzeżenia meteorologiczne. Na chwilę obecną ostrzeżenia dotyczą okresu od poniedziałku rano do środy, do godziny 10.

Ostrzeżenia przed deszczem

Ostrzeżenia na tą chwilę dotyczą Opolszczyzny, Małopolski, zachodu Podkarpacia oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Tutaj piszemy o ostrzeżeniach drugiego stopnia. Do środy w omawianych regionach spaść może do 100 mm wody na metr kwadratowy. Ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydane zostały dla zachodu i północy Lubelszczyzny, całego Mazowsza, a także łódzkiego. Tutaj również będziemy mieli do czynienia z ciągłymi opadami deszczu. Do środy w omawianych regionach spaść może do 50 mm deszczu.

Podsumowują, najgroźniej najbliższe dni wyglądają w prognozach dla południa kraju. Ulewne opady deszczu doprowadzą do bardzo dużych sum opadowych. W Polsce południowej i wschodniej opadów ostatnio nie brakuje. Wiele rzek już obecnie ma podniesione stany wody. Istnieje realne zagrożenie, że rzeki na południu Polski dojdą do stanów alarmowych. Mniejsze rzeki i górskie potoki wystąpią z koryt rzecznych zalewając okoliczne pola. Trzymamy kciuki, by intensywne opady deszczu na południu nie doprowadziły do powodzi. Nawet, gdyby miały być to powodzie o lokalnych charakterze albo większe podtopienia.