Pogoda: Arktyczne powietrze blisko Polski. Będą przymrozki, spadnie deszcz i śnieg oraz możliwe burze

Dzisiaj na aurę wpływa w Polsce niż pogłębiający się w rejonie Zatoki Botnickiej i powoli migrujący na północ. Uformował się w rozciągającej się od obszarów arktycznych przez Skandynawię po basen śródziemnomorski zatoce niżowej. Istotne zmiany obserwowane są również od obszarów podbiegunowych, przez okolice Islandii rozbudowuje się klin w kierunku wyżu znad Wysp Azorskich, tworząc w ten sposób wał wysokiego ciśnienia, stanowiący istotny element blokady cyrkulacji strefowej. Taki układ pola ciśnienia powoduje, że w tylnej części zatoki i w przedniej części klina wyżowego przenoszone jest nad środkową Europę chłodne powietrze arktyczne

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.05.2019 r. godzina 12 UTC

W środkowej troposferze, około 5500 m.n.p.g obserwujemy taki sam proces przekształcania się w polu ciśnienia oraz geopotencjału. Fala górna w polu geopotencjału przemieszcza się od szerokości podbiegunowych ku Morzu Śródziemnemu, a klin znad Azorów rozbudowuje się natomiast na północ. Modele pogodowe wskazują, że niekorzystna sytuacja sytuacja, dzięki której napływać będzie powietrze arktyczne, morskie potrwa jeszcze około tygodnia w naszej części Europy.

Proces przekształceń doskonale obrazuje poniższa rycina dla środkowych warstw troposfery. Bezwzględna topografia baryczna na dzień 4.05.2019 r. godzina 12 UTC

Widać, że prognozowane niże powstawać będą w rejonie Morza Śródziemnego i Włoch, tworząc się na styku dwóch mas. Spływ zimnego powietrza, które w znacznym stopniu jest przetransformowane powoduje korzystne warunki do inicjacji niżów z południa, których trajektoria niejednokrotnie skierowana jest w kierunku Polski.

Dużo wskazuje, że w sobotę, bądź niedzielę do naszej części Starego Kontynentu dotrą opady związane niżem z rodowodem śródziemnomorskim. Solidnie popadać może zwłaszcza na wschodzie i południu kraju, chociaż do omawianego terminu pozostało jeszcze trochę czasu. W górach mocno sypnie śniegiem.

Jeszcze dzisiejszej nocy bez przymrozków, ale zwłaszcza w weekend spodziewane są ujemne temperatury nawet na 2 metrach, a zwłaszcza przy gruncie. Nocami i w godzinach porannych.

Jutro i w sobotę już niemal w całym kraju chłodno, z lokalnymi opadami przelotnymi, natomiast w górach spadnie kolejna porcja śniegu i na północy deszczu ze śniegiem, lokalnie padać będzie także krupa śnieżna, jak i też lodowa. We wschodniej Polsce możliwe burze.