Burze i deszcz w Polsce. Jaka pogoda 3 maja 2020

Dzisiejszy dzień w Polsce środkowej i wschodniej upłynie pod znakiem zachmurzenia, opadów deszczu i burz. Deszcz możliwy dziś będzie praktycznie w każdym regionie Polski.

Zacznijmy jednak od burz, które w dniu dzisiejszym wystąpią w pasie od Suwalszczyzny, przez Podlasie, Mazowsze, Ziemię Świętokrzyską, po Śląsk i Małopolskę. Nad Polską zalega chłodna masa powietrza. Na skutek dziennego nagrzewania warstwy przyziemnej dojdzie do sporego pionowego gradientu temperatury. To właśnie ten czynnik będzie dziś głównym wyzwalaczem burz. Z powodu słabych innych warunków burzowych dzisiejsze burze w Polsce nie powinny być groźne. Lokalnie burze przyniosą jednak ulewne opady deszczu i silniejsze porywy wiatru.

Prognoza Polscy Łowcy Burz -Skywarn Polska

Powyżej mapka z zaznaczonymi regionami Polski w których prawdopodobne dziś są burze. Prognoza burzowa została wydana przez kolegów z Polskich Łowców Burz.

Wspominałem, że Polska w dniu dzisiejszym znajduje się w chłodnej masie powietrza. Jest to powietrze morskie o cechach chłodnych. W kolejnych dniach jego adwekcja do kraju będzie silniejsza i temperatury będą jeszcze niższe niż dziś. Dziś jeszcze wskazania termometrów będą całkiem przyjemne.

Prognoza pogody na niedzielę według IMGW-PIB

Właściwie w całym kraju termometry solidarnie wskazywały będą temperatury od 13 do 15 stopni powyżej zera. Lokalnie, zwłaszcza na wschodzie temperatura może wzrosnąć do 17 stopni powyżej zera. Jednak z każdą godziną również wschód Polski pokryje się deszczowymi chmurami. Zagrzmieć może punktowo w całym kraju.