Burze nad Polską 17 sierpnia. Stan na godzinę 13:00

Zgodnie z porannymi prognozami nad Polską zaczynają rozwijać się burze. Południowa i centralna Polska znajdzie się dziś pod wpływem ośrodka obniżonego ciśnienia. Dobre wznoszenie, a także zaleganie gorących, bogatych w wilgoć mas powietrza przyczynią się dziś do powstawania licznych burz.

O godzinie 13 konwekcja rozwija się już w południowej części Polski. Coraz silniej wypiętrzają się chmury w Małopolsce, na Podkarpaciu, Śląsku, Opolszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej.

burze w Polsce

Na zaznaczonych obszarach dochodzi do szybkiego rozwoju chmur kłębiastych. Pojawiają się już pierwsze wyładowania atmosferyczne. Powoli wchodzimy w najbardziej aktywny burzowo okres dzisiejszej doby. Dzisiejsze burze mogą lokalnie mieć dziś gwałtowny charakter. W najbliższych godzinach z pewnością grzmiało będzie w wymienionych regionach. Burze w dniu dzisiejszym przemieszczały się będą w kierunkach północnych i północno zachodnich.

W kolejnych godzinach burzowo zrobi się również na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Na wschodzie Polski, dzięki lepszym warunkom kinematycznym burze mogą dziś łączyć się w większe klastry burzowe. Zgodnie z prognozami IMGW burze podczas dzisiejszej doby trwać mogą do późnych godzin nocnych.

O przebiegu zjawisk burzowych 17 sierpnia nad Polską będziemy informowali na bieżąco. A jeśli podczas popołudniowego pościgu burzowego uda nam się znaleźć blisko silniejszych burz, prawdopodobnie przeprowadzimy dla Was relację na żywo spod burzy. Tymczasem zachęcamy do śledzenia sytuacji pogodowej w naszej zakładce radarowej.