Polska dostaje się pod wpływ chłodnych mas powietrza. Za kilkadziesiąt godzin do kraju napłynie siarczysty mróz. Jednak zajmijmy się dzisiejszym dniem. O dwucyfrowych mrozach w Polsce pisaliśmy tutaj.
Dzisiejszy dzień przyniesie w Polsce opasy śniegu. Na wschodzie będą to jeszcze opady wielkoskalowe, ciągłe, związane ze strefą frontu atmosferycznego. Nas bardziej w tym wpisie interesuje to co na zachodzie Polski. Otóż w Polsce zachodniej prawdopodobnie przejdą dziś burze śnieżne i silne śnieżyce konwekcyjne.
Burze śnieżne najbardziej prawdopodobne na północy
Nad zachodnią częścią kraju przemieszcza się odcięty niż górny. Wraz z jego obecnością do kraju napływa bardzo chłodne powietrze w wyższych partiach troposfery. Temperatura na wysokości barycznej 500 hPa spada do -40 stopni. Nad Polską występuje bardzo duży pionowy gradient baryczny. Napływające masy powietrza mają jednak wystarczającą ilość wilgoci by rozwinęły się w kraju chmury kłębiaste. Lokalnie, z wyżej wypiętrzonych chmur paść mogą wyładowania. Mielibyśmy wtedy do czynienia z pełnoprawnymi burzami śnieżnymi w Polsce.
Największe szanse na wystąpienie dziś zjawisk burzowych w Polsce mają mieszkańcy północnego zachodu i regionów położonych do kilkudziesięciu kilometrów na południe od morza. W tych regionach już od rana powstają silnie wypiętrzone komórki konwekcyjne. Z chmur na północy pada obecnie z pewnością solidnie. Komórki konwekcyjne pokazują się również w lubuskim, czy na zachodzie Wielkopolski. Na krańcach zachodnich mogę występować już tylko opady deszczu, więc ewentualne burze nie będą mogły być nazywane śnieżnymi. Warto zwrócić uwagę, że pomimo wczesnej pory wyładowania atmosferyczne (więc i pierwsze burze śnieżne) pojawiają się już blisko Polski.
Burze śnieżne w Polsce 13 stycznia. Polscy Łowcy Burz ostrzegają
Prognoza konwekcyjna na środę została wydana przez Polski Łowców Burz. Artur Surowiecki z PŁB ostrzega przed burzami zachodnią część Polski. Podkreśla jednak, że największe szanse na wystąpienie burz śnieżnych wystąpią dziś na północy kraju. Podczas przechodzenia burzy śnieżnej opady śniegu są tak intensywne, że widzialność spada do kilkudziesięciu metrów. Bardzo dużym zagrożeniem podczas przechodzenia burz śnieżnych jest też wiatr. O tym co silny wiatr w połączeniu ze śniegiem może spowodować na drodze widać na poniższym filmie nagranym w Polsce.
Największe ryzyko wystąpienia burz śnieżnych w Polsce wystąpi w środę 13 stycznia i w nocy z środy na czwartek. Lokalnie, w pasie przechodzenia burzy lub silnej komórki opadowej przyrost pokrywy śnieżnej może wynosić kilka centymetrów w bardzo krótkim czasie. Warto obserwować dziś pogodę. Zapowiada się dynamiczny dzień. Trzymamy kciuki za pojawienie się nad Polską choć kilku burz śnieżnych w dniu dzisziejszym. Burza śnieżna to zjawisko bardzo rzadkie w naszym regionie. Zachęcamy do obserwacji dzisiejszych zjawisk pogodowych. Oczywiście wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa.