Burze w nocy zaczną zanikać. Początek nocy może być jednak groźny

Piątek upłynął pod znakiem pięknej pogody w północnej części kraju oraz silnych burz w części południowej i częściowo centralnej. Burze związane ze strefą zbieżności wiatru od wczesnych godzin około południowych przesuwały się na północ i wschód kraju.

W nocy burze w Polsce możliwe będą jeszcze lokalnie w centrum i na wschodzie kraju. Pierwsze godziny nocy mogą przynieść jeszcze gwałtowne zjawiska pogodowe. Największym zagrożeniem ze strony burz mogą być ulewne opady deszczu, co nie poprawi trudnej sytuacji hydrologicznej, choćby na rzece Wiśle. W kolejnych godzinach nocy z burz pozostaną już tylko przelotne, słabnące opady deszczu, które możliwe będą w centrum, na południu i wschodzie kraju.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Noc z piątku na sobotę przyniesie wysokie temperatury. Znów w wielu regionach Polski sen utrudniało będzie duszne i ciepłe powietrze. Tylko w górach termometry wskażą w okolicach 11-13 stopni. Na pozostałym obszarze kraju będzie nawet do 18 stopni ciepła. Nie wykluczone jest, że lokalnie temperatura nie spadnie podczas nadchodzącej nocy poniżej 20 stopni co dałoby „noc tropikalną”. Jednak piszemy tutaj o mocno lokalnym prawdopodobieństwie.

W nocy w większości Polski będzie bezwietrznie. Jednak w Polsce centralnej i wschodniej możliwe są porywy wiatru sięgające 40 km/h. W przypadku utrzymania siew pierwszej części nocy zjawisk konwekcyjnych porywy wiatru mogą być silniejsze.