Burze w Polsce kwestią godzin. Już wiemy gdzie burze nad Polską pojawią się jako pierwsze

Dzisiejszy dzień będzie burzowy w Polsce południowo-wschodniej. Niektóre z burz nieść mogą dziś groźniejsze zjawiska pogodowe, jak grad, silne porywy wiatru, czy ulewne opady deszczu.

Dzisiejsze burze powstaną w umiarkowanych warunkach termodynamicznych oraz słabych warunkach kinematycznych. Oznacza to, że burze mogą być okresowo mocno aktywne elektrycznie, ale nie będą przemieszczały się zbyt szybko oraz nie będą na dłużej łączyć się w większe struktury.

Powyżej zamieszczamy zrzut ekranu z obrazu satelitarnego z godziny 12:25. Na grafice zaznaczyliśmy obszary, w których obecnie dochodzi do szybkiego rozwoju konwekcji i w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu minut padną pierwsze wyładowania atmosferyczne.

W najbliższym czasie zagrzmi na południu i wschodzie Małopolski, a także na wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej oraz zachodzie Lubelszczyzny. W kolejnych godzinach burze bardzo powoli przesuwały się będą na wschód. Oczywiście, wraz z przesuwaniem się frontu atmosferycznego, kolejne burze powstawały będą na przedfrontowych zbieżnościach wiatru, w głębi lubelskiego oraz w kolejnych godzinach również na Podkarpaciu.