Burze w Polsce w czwartek 21.07 oraz w nocy 21/22 lipca. Lokalnie grad, ulewy i wichury

W Polsce panuje upał, a ostatnie dni znów podwyższają i tak dość wysokie ryzyko silnej suszy. Dziś burze pojawią się w kraju, jednak obszar ich występowania będzie znacznie ograniczony. Zapraszam na prognozę konwekcyjną. Sprawdzę w niej gdzie burze pojawią się w czwartek, a także noc z czwartku na piątek.

Burze możliwe w czwartek nad Polską

Zad zachodnie regiony kraju nasunie się dziś zatoka niżowa wraz z przedfrontową zbieżnością wiatru. Wraz ze zbliżaniem się niżu do kraju napływać będzie wilgotniejsze powietrze. Dodatkowo w różnych warstwach troposfery panowały dziś będą dość dobre warunki wiatrowe wspomagające powstawanie i następnie organizację ośrodków burzowych. Wstęp do dzisiejszej prognozy konwekcyjnej brzmi tak, jakby burze dziś były niemal pewne? To wcale nie jest takie oczywiste.

Burze dziś nad Polską. Niedosyty wilgoci w troposferze

Podczas gdy na zachodzie kraju ogólna wilgotność będzie dość podwyższona, tak hamulcem dla rozwoju silnej konwekcji będą dziś prawdopodobnie niedosyty wilgoci. Warstwy hamujące i niedosyty wilgoci w warstwie granicznej mogą w znacznym stopniu ograniczyć rozwój burz. Możliwe jest, że burze w dzień nad Polską nie wystąpią. Sytuacja ta zmieni się późnym popołudniem i pod wieczór. Warstwy hamujące odpuszczą. Na zachodzie kraju może dojść do dość wzmożonego, bardzo dynamicznego rozwoju chmur burzowych.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami dla zachodniej Polski

Powyżej mapa ostrzeżeń IMGW na dzisiejszy dzień dla Polski. Jak widać synoptycy mocno ograniczyli obszar ostrzeżenia. Również stopień zagrożenia nie jest wybitnie wysoki. Wszystko przez wspomniane powyżej warstwy hamujące konwekcję oraz niedosyty wilgoci. Oczywiście wraz z rozwoju dzisiejszej pogody będziemy Was informowali jeśli pogoda po południu na zachodzie zrobi się groźna. Zobacz również: Rekordy temperatury pobite w Europie

Dynamiczna pogoda w nocy z czwartku na piątek

Podczas gdy w dzień warstwy hamujące mogą skutecznie powstrzymać burze przed rozwojem, tak w nocy warunki do rozwoju głębokiej konwekcji powinny być lepsze. Postępująca w głąb kraju zatoka niżowa, dużo wilgoci i lokalne zbieżności wiatru będą głównymi katalizatorami do rozwoju nocnych burz. Tak prognozują to synoptycy IMGW w najnowszej aktualizacji ostrzeżeń na noc z czwartku na piątek.

Ostrzeżenia przed burzami w nocy z czwartku na piątek

Jak widać burze w nocy występować mogą na większym obszarze Polski. Wyładowania w nocy wystąpić mogą praktycznie w całej zachodniej połowie kraju. Oczywiście namawiam do odwiedzania radaru burz i opadów. Na tej podstronie z łatwością namierzysz, gdzie obecnie są burze oraz w jakim kierunku zmierzają.