Ciepły wycinek niżu zmierza do Polski. Wleje się fala ciepła do kraju

  • 10 Dni temu

Już jutro Polska będzie pod wpływem kolejnego wieloocentrycznego układu niskiego ciśnienia o imieniu „YULIYA” ulokowanego w pobliżu Wysp Brytyjskich. Po swojej wschodniej stronie prowadzić ma ciepły front atmosferyczny, za którym szerokim strumieniem z południa kontynentu europejskiego napłynie świeża porcja powietrza polarnomorskiego.

Prognoza sytuacji synoptycznej w dniu 10.03.2018 r. godzina 12 UTC

Sytuacja synoptyczna w okresie od 11.03.2018 r. godzina 00 UTC do 11.03.2018 r. godzina 12 UTC

-Reklama-

Wraz z wędrówką frontu ciepłego miejscami pojawią się opady, obszar ich możliwego wystąpienia doskonale obrazuje poniższa animacja z modelu ICON.

Proces napływu ciepłego powietrza polarnomorskiego po wschodniej stronie wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia z rejonu Wysp Brytyjskich i Zatoki Biskajskiej ukazuje animacja temperatury powietrza na wysokości 1500 m.n.p.m, w okresie kilku najbliższych dni wraz ze stopniowym wypieraniem przez front chłodny wkraczający na początku nadchodzącego tygodnia.

Spodziewane wartości temperatury maksymalnej w Polsce przez model ECMWF na sobotę, szczególnie na południu kraju spodziewane są wyższe wskazania na termometrach, niż wynika to z prognoz numerycznych. Jest to częste przy napływie południowych.

Jeszcze cieplej może zrobić się w niedzielę, kiedy to modele pogodowe sugerują, że na termometrach może być nawet 15°C, mając na uwadze duże ryzyko niedoszacowania prognozowanej temperatury, spodziewamy się szczególnie w pasie Polski południowej nawet do 16°C – 18°C, szczególnie w przypadku silnego wiatru fenowego w polskich górach.

BIEŻĄCE PROGNOZY POGODY DLA MIAST TUTAJ

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.