Długoterminowa pogoda na listopad 2021. Temperatura powyżej normy. Czasem mgły, stratusy, a nawet burze i silny wiatr. Sprawdzimy, co prognozują najnowsze aktualizacje modeli europejskich oraz amerykańskich na 11 miesiąc roku.
Długoterminowa prognoza pogody. IMGW-PIB prognozuje temperaturę w normie, opady powyżej normy
Według specjalistów z IMGW-PIB na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.
Model klimatu CFS sygnalizuje, że w listopadzie 2021 będą zróżnicowane warunki pogodowe. Na pogodę wpływać będą zarówno stabilne układy wysokiego ciśnienia, jak i też aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Zatem należy spodziewać się okresami dużej zmienności aury. Częstych opadów, okresami silnego wiatru a nawet jesiennych burz. Szczególnie w warunkach aktywnych niżów barycznych.
Wyliczana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na listopad 2021, uwzględniając okres klimatologiczny 1984-2009
Pogoda. Zgniłe układy wysokiego ciśnienia przyniosą okresami wiele pochmurnych dni
Niejednokrotnie będą to układy niżowe związane z cyrkulacją zachodnią. Jednak okresami możliwa jest wędrówka układów niżowych znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Może się zdarzyć, że wyże będą ulokować się nad zachodnią Europą, sprowadzając chłodniejsze masy powietrza. Przeważnie jednak temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Epizody Babiego Lata będą rzadsze niż w październiku, częściej wystąpią zgniłe wyże z mgłami, podinwersyjnym zachmurzeniem i opadami mżawki. Nieprzyjemna szaruga może utrzymywać się nawet przez kilka dni bez przerwy. Przy krótkim dniu i braku operacji słonecznej, zmuszać będzie to nas do palenia światła w mieszkaniach również w ciągu dnia.
Jest to typowa cecha półrocza chłodnego, a listopad i grudzień są miesiącami z najmniejszą ilością dni pogodnych, zatem w tym roku może być podobnie, patrząc na to z punktu klimatologicznego i lat ubiegłych. Najwięcej pogodnych dni może zdarzyć się w górach, gdzie zachmurzenie utrzymywać będzie się pod warstwą inwersji.
Najwięcej opadów jedna z ostatnich prognoz modelu CFS prognozuje na północy kraju, gdzie częściej mogą pojawiać się fronty atlantyckich niżów. Na pozostałym obszarze Polski opady mają być w normie wieloletniej. Najmniej padać ma na południu, częściowo centrum i wschodzie, gdzie model amerykański zakłada ilość opadów poniżej normy. Jednak należy mieć na uwadze, że prognozy opadów, to słaby element prognoz długoterminowych, dlatego trend może ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu, zwiększając prawdopodobnie sumy opadowe do wartości nawet powyżej normy.
Długoterminowa pogoda. Temperatura przeważnie powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej według CFS
Nie można wykluczyć, że sprzyjających warunkach pojawią się burze w naszych szerokościach geograficznych. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy oraz północnego-zachodu. Mogą zdarzyć się na nizinach pierwsze przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym i wielkoskalowym. Częściej jednak będzie to krupa i opady deszczu. Duża dynamika w pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych, za które odpowiedzialne będą tzw. niże wtórne. Zatem nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur. Dużo zależeć będzie jednak od rozkładu prądu strumieniowego, który napędzać może cyklogeneze niżów. Szczególnie tych wędrujących znad Oceanu Atlantyckiego na wschód Europy.
ECMWF prognozuje temperaturę w skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej na listopad 2021
Europejski model ECMWF sygnalizuje na temperaturę powyżej normy klimatologicznej w skali miesięcznej, co może sugerować ciepły miesiąc w naszej części Europy. Najcieplej może być w dzielnicach południowych, gdy w ciepłych wycinkach niżów może napływać strumień bardzo ciepłej masy powietrza. Nie można jednak wykluczyć przymrozków, ale takich okresów nie powinno być dużo. W przypadku występowania wiatru fenowego, niejednokrotnie na południu temperatura może być o kilka, a nawet kilkanaście stopni wyższa, niż jest zwykle w tym okresie. Poniższa prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Europejski model ECMWF wylicza opady w normie wieloletniej, co sugeruje możliwy duży wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych. Wilgotne fronty atmosferyczne i zatoki niżowe przynosić będą czasami większe opady deszczu. Na ogół ma być to deszcz. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich deszcz ze śniegiem i śnieg. Na nizinach jednak niewykluczone są epizody zimowe. Podkreślamy jednak, że prawdopodobieństwo utworzenia się stałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi jest niskie. Należy jednak podkreślić, że długoterminowe prognozy opadów, charakteryzują się niską sprawdzalnością, dlatego trend może ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Długoterminowa pogoda na listopad 2021. Będzie duże zaskoczenie. Czy wystąpi atak zimy i mróz?”
Możliwość komentowania została wyłączona.