Przed dużym ochłodzeniem w Polsce wystąpi sporo przelotnych opadów. Niewykluczone, że zagrzmi

  • 6 Dni temu

Wtorek jest ostatnim tak ciepłym dniem w bieżącym tygodniu na przeważającym obszarze Polski. Od jutra zacznie się stopniowy spadek temperatury, aby w weekend osiągnąć ujemne wartości. Wskazują na to wszystkie liczące się modele numeryczne.

Dzisiaj nasz kraj znajduje się pod wpływem płytkiego układu niskiego ciśnienia ulokowanego nad Morzem Bałtyckim. Przez Polskę wędrował front atmosferyczny, który przez niemieckich synoptyków DWD oznaczony został jako front górny. Oznacza to, że wymiana mas powietrze postępuje na wyższej wysokości około 1500 m n.p.m, a ciepłe powietrze dalej zalega przy Ziemi, co powoduje występowanie przyjemnych wartości temperatury jak na marzec.

Wartości temperatury zanotowane na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o godzinie 15 czasu lokalnego, dnia 13 marca 2018 r, źródło meteomodel.pl

-Reklama-

Mapa synoptyczna na dzień 13.03.2018 r. godzina 12 UTC

Jutro nasza część Starego Kontynentu pozostanie pod wpływem niżu „YULIA” ulokowanego nad północno-zachodnią Rosją. Przez Polskę wędrować będzie front chłodny, przynoszący ochłodzenie.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 13.03.2018 r. godzina 12 UTC, model ICON

Wędrówka frontu chłodnego, początek rozbudowy wyżu skandynawskiego

Analizując powyższe mapę synoptyczną, należy wyciągnąć dwa istotne wnioski dla naszej części Europy. Z północnego-zachodu na południowy-wschód Polski wędrować będzie chłodny atmosferyczny związany z układem niskiego ciśnienia ulokowanym nad Rosją. Jest on o tyle istotny, że w pierwszej fazie, lokując się nad Morzem Bałtyckim ściągnie zimne powietrze nad Skandynawię. Da to początek rozwojowi układu wysokiego ciśnienia, nazwanego przez niemiecki wolny instytut imieniem IRENAUS. Na zachód od Wysp Brytyjskich znajdzie się głęboki niż baryczny „ZSUSA”, stopniowo ulegający okluzji. Jednak rozbudowujący się wyż na północy Europejskiego Obszaru Synoptycznego spowoduje odcięcie jego dalszej drogi na wschód, ściągając pod koniec tygodnia do naszej części Starego Kontynentu mroźne powietrze arktyczne.

Pojawią się liczne chmury Cumulonimbus

Z prognoz numerycznych wynika, że w cieplejszym sektorze powietrza rozwinie się konwekcja przed frontem atmosferycznym. Będą to na ogół liczne chmury o budowie pionowej przynoszące przeważnie opady deszczu, istniej niewielkie ryzyko wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Wysokość wierzchołków Cumulonimbusów wyniesie około 3 km – 4 km, w skrajnych przypadkach 5 km, wtedy istnieją niewielkie szanse na pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Na ogół typu chmurowego, przypominamy jednak, że jest to niskie ryzyko.

Prognoza niestabilności CAPE, model ECMWF na dzień 14.o4.2018 r.

Prognoza modelu GFS, energia potencjalnie dostępna konwekcyjnie

Słabe warunki kinematyczne spowodują mierną organizacje struktur konwekcyjnych i ich niewielką trwałość

Przepływ mas powietrza będzie niewielki, uskoki wiatru wyniosą zatem poniżej 10 m/s w dolnych 6 kilometrach troposfery. Utworzą się liczne chmury Cumulonimbus, jednak nie będą trwałe oraz wysoko wypiętrzone. Lokalnie może zagrzmieć, chociaż, mając na uwadze niski poziom równowagi ryzyko wynosi od 10 m/s do 15 m/s.

Prognoza uskoków wiatru DLS (0-6 km) w 14.04.2018 r. godzina 15 UTC – 18 UTC

Rozwój opadów już od pierwszej części dnia

Konwekcja zacznie rozwijać się w pierwszej części dnia, natomiast szczególnie aktywna ma być w drugiej połowie środy. Szczególnie aktywne we wschodniej połowie kraju, lecz padać może także w innych częściach Polski, chociaż w województwie lubelskim jest najwyższe ryzyko wystąpienia pojedynczych wyładowań. Chmury Cumulonimbus z opadami zaczną zanikać pod wieczór.

Prognoza niehydrostatycznego modelu UMPL 4 km, źródło ICM-UW, meteo.pl

Najcieplej na wschodzie, na pozostałym obszarze dużo chłodniej

Ciepła masa powietrza ograniczy swój zasięg do wschodniej połowy kraju, co w połączeniu z większą porcją wilgotności, insolacją słoneczną doprowadzi do rozwoju chmur Cumulonimbus. Na wschodzie Polski pokażą od 10°C do 12°C.

Prognoza temperatury powietrza na 2 m, 14.03.2018 r. godziny 12 UTC, 15 UTC, 18 UTC

Dla poszczególnych miejscowości prognozy dostępne są tutaj

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.