12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Dynamiczna i miejscami niebezpieczna pogoda w najbliższych dniach na obszarze Polski. Pojawi się silny wiatr, burze i krupa śnieżna

Okres spokojnej pogody dobiega końca. Stery nad pogodą przejmuje strefowa cyrkulacja atmosfery. Co za tym idzie do Polski docierały będą kolejne fronty atmosferyczne niosąc ze sobą dynamiczna, a momentami groźną aurę. Czeka nas silny wiatr, lokalnie nawet burze i wiatr.

W najbliższym okresie synoptycznym na pogodę w Polsce wpływ będzie wywierał ośrodek niskiego ciśnienia nazwany Jessica. To właśnie on będzie sprawcą pogorszenia pogody w najbliższych dniach. Już w dniu dzisiejszym na południu kraju mamy do czynienia z przechodzącą z zachodu na wschód strefą zachmurzenia związaną z frontem atmosferycznym. Strefa ta przynosi deszcz. Opady deszczu w południowej Polsce miejscami są intensywne.

Do Polski napływa chłodne, niestabilne, arktyczne powietrze. W tej niestabilnej, wychłodzonej masie powietrza dochodziło będzie do szybkiego rozwoju chmur kłębiastych. Chmury te przynosić będą w drugiej części dnia punktowo intensywne opady deszczu. Nad morzem nie wyklucza się również opadów krupy śnieżnej, a w poszczególnych, najwyżej wypiętrzonych komórkach nawet burz.

Noc z wtorku na środę, to już kolejny front atmosferyczny, który prócz przelotnych, intensywnych opadów deszczu przyniesie również wzmagające się porywy wiatru. Wiatr nie będzie tak silny jak podczas ubiegłotygodniowego incydentu, lecz należy zachować ostrożność, zwłaszcza parkując auta pod drzewami.

Ciekawie, ale i niebezpiecznie wyglądają prognozy na środę. W chwiejnej, chłodnej masie powietrza dojdzie do intensywnego rozwoju chmur konwekcyjnych. Silniejsze z ośrodków burzowych będą miały potencjał do generowania silnych porywów wiatru do 90 km/h i opadów krupy śnieżnej.

Warto wspomnieć, że Polska znajdzie się następnie w tylnym odcinku niżu, co spowoduje napływ naprawdę chłodnej masy powietrza. Miejscami, na południu kraju temperatury do czwartku w porach porannych spadać mogą do zera. Podsumowują, najbliższe dni to niespokojna, miejscowo niebezpieczna aura. Pogoda powinna uspokajać się w czwartkowy dzień