Dynamiczny niż coraz bliżej Polski. Przyniesie niebezpieczną pogodę w kraju

Napisane przez:

Do Polski od południa zmierza aktywny układ niskiego ciśnienia o imieniu “VADJMA” wraz z układem frontów atmosferycznych. Przyniesie on dynamiczną aurę m.in w środę, jak i też czwartek. Oprócz opadów o charakterze wielkoskalowych spodziewamy się rozwoju zjawisk burzowych, miejscami gwałtownych.

Spodziewane ulokowanie dynamicznego układu niskiego ciśnienia w okresie od środy do piątku przez model GFS

Układ niskiego ciśnienia nadejdzie z południa, następnie zacznie ulegać intensyfikacji na obszarze naszego kraju. W ciepłym wycinku niżu prognozowana jest adwekcja cieplejszego i wilgotniejszego powietrza polarno-morskiego, która może doprowadzić do rozwoju burz, miejscami gwałtownych z ulewnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem i silnym wiatrem.

W bliskim sąsiedztwie niżu, jak i też w obrębie frontów atmosferycznych modele meteorologiczne prognozują silniejsze wznoszenie powietrza, jak i też dywergencje pola wiatru w środkowych i górnych warstwach troposfery.

-Reklama-

-

Prognoza wielkoskalowego wznoszenia na wysokości izobarycznej, które jest wyliczane przez model GFS na najbliższe kilkadziesiąt godzin.

Prognoza adwekcji wirowości dodatniej, jak i też ujemnej przez model GFS. Warto zwrócić na obszary dodatniej adwekcji wirowości, jak i też ujemnej. Ciepłymi barwami wyrażono są te pierwsze, natomiast zimnymi te drugie.

Doskonale widać, że w obrębie niżu panować ma dynamiczna aura. Szczególnie groźnie może być w pasie od Opolszczyzny przez Ziemię Łódzką aż po Mazowsze, Podlasie oraz Warmię i Mazury. Burz jednak nie można wykluczyć również we wschodniej części kraju pomimo prognozowanych przez model GFS ruchów zstępujących w środkowych warstwach troposfery. Grzmieć może jednak na przeważającym obszarze kraju.

Od godzin porannych w środę z południa do Polski zacznie wkraczać strefa wielkoskalowych opadów atmosferycznych, która z biegiem godzin przemieszczać ma się w kierunku północnej części kraju. Niewykluczone, że w system zachmurzenia warstwowego wbudowane będą chmury Cumulonimbus, przynoszące nie tylko obfite opady deszczu o charakterze wielkoskalowym, ale i też konwekcyjnym.

Prawdopodobne, że również zagrzmi w omawianej strefie opadów, mając na uwadze obecność dynamicznego wznoszenia powietrza i pojawienia się dywergencji wiatru w środkowych warstwach troposfery.

W związku z obecnością niżu nad Polską wzrośnie przepływ, co spowoduje większy uskok pionowy wiatru w warstwie 0-6 km. Przyjmie wartości w przedziale od 10 m/s do 18 m/s, takie warunki determinować mają rozwój chmur Cb w obrębie niżu do postaci multikomórkowych formacji burzowych. Duża wodność atmosfery sprzyjać ma ulewnym opadom deszczu, które miejscami z uwagi na dużą wodność atmosfery mogą powodować zalania. Ponadto oprócz burz wielokomorkowych uformują się być może superkomórki burzowe. Faworyzowana jest inicjacja tego typu struktur konwekcyjnych o charakterze wysokoopadowym. Podstawowym zagrożeniem pozostaną jednak obfite opady deszczu, w mniejszym stopniu grad do 2 cm – 3 cm, jak i też wiatr do 80 km/h. Burze możliwe będą zarówno w pierwszej części dnia, jak i też w godzinach popołudniowych, zwłaszcza w obrębie układu niskiego ciśnienia, mając na uwadze korzystne warunki po zachodzie słońca, burze lokalnie utrzymają się nawet do pierwszej części nocy ze środy na czwartek.

Prognoza konwekcyjna na ten dynamiczny okres według stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognoza modelu UMPL 4 km na okres od 16.05.2018 r. do 17.05.2018 r. źródło ICM-UW, meteo.pl

Spodziewana wysokość opadów przez model ECMWF w okresie od środy do czwartku dla Polski. Są wliczone zarówno wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne.

Dynamiczna sytuacja pogodowa okiem modelu GFS w najbliższych dniach.

Narastająca suma opadów według GFS w okresie od środy do piątku dla Polski.

W czwartek Polska pozostanie pod wpływem dynamicznego niżu, w strefie frontu zokludowanego. Spodziewamy się rozwoju licznych burz na obszarze naszego kraju, ale o tym wkrótce.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ

NATOMIAST SYTUACJA POGODOWA TU

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.