Ekstremalnie zróżnicowana pogoda w Europie

  • 10 Dni temu

Korzystając z kilku wolniejszych chwil postanowiłem zrobić szybki przegląd tego, co dzieje się w pogodzie na naszym kontynencie. I powiem Wam, że wnioski po moim przeglądzie są bardzo ciekawe. W przeciągu kilku ostatnich dni nad Europą zaobserwować mogliśmy zarówno paraliżujące opady śniegu, jak i przechodzenie silnej superkomórki burzowej niosącej ze sobą grad. Mieszkańcy jednych regionów mogli przygotowywać się do wyjścia na plażę, a w tym samym czasie inni w półmetrowych zaspach walczyli ze swoimi samochodami. 

Zacznijmy może od Wysp Brytyjskich, gdzie w wielu regionach do czynienia mamy z niespotykaną jak na ten rejon Świata zimą. Wiadomym jest, że Brytyjczycy mają kłopoty z prowadzeniem samochodów (np. jeżdżą pod prąd :D). Zima im w prowadzeniu aut nie pomaga. Oto fotka z East Lancashire. Dlaczego oni nie jadą drogą, a poboczem?

-Reklama-

Nasty driving conditions in East Lancashire, UK yesterday, March 8. Report: Lancs Road Safety ‏ @LancsRoadSafety TW

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 8 marca 2018

idźmy jednak na południe. Przenosimy się do Holandii, bo tutaj mamy pełnię wiosny. Mark Wolvenne uwiecznił świetnego, wiosennego Cumulunimbusa. Wczoraj nad Holandią mieliśmy prawdziwy wysyp wiosennych burz.

One of the isolated thunderstorms over the Netherlands today, March 8. Impressively sheared environment pretty evident. Photo: Mark Wolvenne @wolvenne TW

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 8 marca 2018

Jeszcze spektakularniej (i cieplej) jest we Francji, gdzie do czynienia mamy nie tylko z wiosennymi burzami, lecz wręcz z nawałnicami, które zdarzają się raczej w pełni upalnego lata. Na początek ta mniej groźna burza. Nad Paryżem przechodziła niegroźna komórka konwekcyjna, jednak zjawisku towarzyszyła wspaniała tęcza.

Dużo groźniej było na południu Francji, gdzie zanotowano przejście silnej komórki burzowej. Burza przyniosła gradobicie, a na zdjęciu poniżej idealnie widać chmurę szelfową charakterystyczną dla tego rodzaju, silnych burz.

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 8 marca 2018

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 8 marca 2018

Jak widać, w części Europy mamy do czynienia z prawie letnią pogodą. Przenieśmy się w rejony, gdzie pogoda jest zdecydowanie mniej przyjazna i mniej letnia. Nam również kojarzy się to nie najlepiej, bo raptem kilka dni temu zima i siarczyste mrozy opuściły nasz kraj. Przenieśmy się zatem do Rosji, gdzie poranna podróż autobusem miejskim wygląda tak jak na filmie. Szczerze? Nie zazdrościmy. Dramat i trzymam kciuki, by nie oglądać w Polsce takich obrazków przynajmniej do grudnia.

zdjęcie tytułowe: Mark Wolvenne 

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.