Fatalne prognozy modeli pogodowych na kolejne dni. Silny mróz i śnieg zaatakuje Polskę

  • 6 Dni temu

Wielkimi krokami do Polski zbliża się ochłodzenie, które spowodowane będzie rozbudową potężnego wyżu skandynawskiego. Omawiany układ baryczny odetnie drogę do napływu ciepłych mas powietrza do naszego kraju i przyczyni się do adwekcji powietrza arktycznego z północnego-wschodu kontynentu europejskiego. Zanim nadejdzie jednak wyraźne ochłodzenie czeka nas wyjątkowo ciepła środa.

Jutro nasza część Europy znajdzie się w zasięgu układu niskiego ciśnienia „YULIA III” ulokowanego nad północno-zachodnią Rosją. Przez nasz kraj wędrować będzie front chłodny, za którym napływać ma dużo chłodniejsze powietrze.

W naszym regionie termometry pokażą od 9°C do 11°C. Z prognoz numerycznych wynika jednak, że zalegające powietrze w naszej części Polski charakteryzować będzie się zwiększoną niestabilnością powietrza, co spowoduje rozwój licznych komórek opadowych od pierwszej części dnia. Nie można wykluczyć nawet pojedynczych wyładowań atmosferycznych z najbardziej rozbudowanych w pionie formacji konwekcyjnych. W przerwie pomiędzy opadami pojawiać będzie się słońce.

-Reklama-

Szczególnie dużo chmur Cumulonimbus pojawi się nad województwem w drugiej połowie dnia, gdy niestabilność powietrza oraz procesy wspomagające konwekcje będą najsilniejsze przed frontem chłodnym. Podczas przechodzenia ich wzrośnie prędkość wiatru z kierunku zachodniego i północno-zachodniego do 50 km/h. Opady zaczną stopniowo zanikać pod wieczór, bądź w pierwszej części dnia.

Czwartek minie pod znakiem systematycznie obniżającej się temperatury na obszarze województwa lubelskiego. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego. Temperatura wyniesie od 3°C do 5°C. Istnieje ryzyko wystąpienia słabych opadów deszczu. W nocy z czwartku na piątek termometry pokażą wartości w okolicach 0°C.

W piątek będzie jeszcze chłodniej niż w czwartek. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 2°C do 4°C. Coraz więcej wiodących modeli pogodowych sugeruje, że Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego układu niskiego ciśnienia, w strefie frontu okluzji.

Niż ten przemieszczać ma się w pasie od południowo-wschodnich Niemiec przez Austrię, Węgry oraz Słowację i następnie skieruje się nad Ukrainę. W województwie lubelskim może przynieść obfite opady śniegu. Jego trajektoria przebiegać ma na peryferiach rozbudowującego się silnego wyżu skandynawskiego, który powodować ma napływ coraz chłodniejszego powietrza do Polski.

Do omawianego okresu pozostało około trzech dni, zatem w przypadku tak dynamicznego układu niskiego ciśnienia mogą występować istotne zmiany.

Noc z piątku na sobotę przyniesie silne spadki temperatury. Niewykluczone, że na termometrach ujrzymy wartości w przedziale od -10°C do -5°C, stopniowo mają zanikać opady śniegu.

Jeszcze mroźniej według modeli pogodowych zrobi się w weekend. Poszczególne realizacje numeryczne wskazują, że chłodne powietrze dotrze nad basen Morza Śródziemnego, co spowoduje rozwój niżu śródziemnomorskiego. Niemal zawsze takie niże powodują duży paraliż komunikacyjny, zimą skutkując obfitym opadami śniegu. Natomiast w porze letniej podtopienia i powodzie.

W 2013 roku taki niż genueński spowodował duże utrudnienia komunikacyjne na obszarze województwa lubelskiego, przynosząc obfite opady śniegu w marcu.

Według bieżących prognoz w zasięg takiego niżu możemy dostać się już w sobotę, szczególnie w nocy z soboty na niedzielę. Są to jednak bardzo odległe prognozy numeryczne, sam układ niżowy miałby przemieszczać się na peryferiach wyżu skandynawskiego, przynosząc silne opady śniegu.

Do omawianego okresu pozostało jednak dużo czasu, więcej o możliwości wystąpienia drugiej silnej śnieżycy będzie można powiedzieć bliżej weekendu, gdy do prognoz na ten okres dołączą modele mezoskalowe charakteryzujące się gęstszą siatką obliczeniową i ilością warstw.

W sobotę termometry na obszarze wschodniej Polski termometry wskażą od -8°C do -5°C. Niewykluczone opady śniegu. Noc z soboty na niedzielę przyniesie silne spadki temperatury. Poszczególne modele wskazują nawet na temperatury na poziomie od -15°C do -10°C.

Niedziela może być jeszcze chłodniejsza, bo temperatura wyniesie od -9°C do -6°C. Spodziewane są opady śniegu.

Nadchodzący tydzień przyniesie kontynuacje mroźnej aury. Niestety wiązki modeli pogodowych nie pozostawiają złudzeń i wyjątkowo długie ochłodzenie może potrwać nawet do Wielkanocy. Czy tak się okaże, będziemy mogli powiedzieć  dopiero za kilka dni. Na ten moment szczególnie ważna jest prognoza na weekend, gdy w regionie może spaść śnieg w krótkim czasie od 5 cm do 30 cm, a to też pozostaje pod pewnym znakiem zapytania. Na to ile śniegu napada w lubelskim i gdzie najwięcej, trafną prognozę przedstawić da się na 2-3 dni do przodu. Wkrótce kolejne informacje.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST  I POŁOŻENIE OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ

http://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

 

 

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.