Front zokludowany przejdzie przez Polskę. Wystąpią opady różnego typu, potem pojawi się konwekcja

  • 11 Dni temu

Do Polski późnym wieczorem dzisiaj zacznie wkraczać zokludowany front atmosferyczny, przyniesie opady deszczu, gdzieniegdzie także śniegu z deszczem i mokrego śniegu. Tuż za frontem napłynie do wyższych warstw troposfery nieco chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Rozwinie się konwekcja wewnątrzmasowa.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 9.03.2018 r. godzina 00 UTC

Sytuacja synoptyczna w dniu 9.03.2018 r. godzina 12 UTC

-Reklama-

Strefa opadów przemieszczać ma się z zachodu na wschód Polski, bliżej godzin przedpołudniowych w piątek dotrze do wschodniej części kraju

Tuż po jej przejściu, w chłodniejszej masie powietrza rozwinie się konwekcja wewnątrzmasowa, przynosząca opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupy, a z najbardziej wypiętrzonych struktur konwekcyjnych możliwe są wyładowania atmosferyczne.

Prognoza zbiorczej sumy opadów, model UMPL 4 km, źródło ICM-UW w okresie od 8.03.2018 r. do 9.03.2018 r. ukazując wędrówkę zokludowanego frontu atmosferycznego i rozwój konwekcji w chłodniejszej masie na tyłach frontu.

W kolejnych dniach zacznie robić się coraz cieplej, co doskonale obrazują poniższe grafiki spodziewanej temperatury maksymalnej powietrza. Należy spodziewać się nawet wyższych wartości przy południowym przepływie mas powietrza, w przedziale 17°C – 20°C.  Szczególnie na południu kraju.

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.