12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Gorąco i silne burze dziś nad Polską. Na wschodzie burze będą niszczące

Sobota przyniesie w Polsce bardzo wysokie temperatury. O upałach pisać raczej dziś nie będziemy, ale w wielu miejscach termometry wskażą nawet 28-29 stopni Celsjusza. Do Polski napływa gorące, zwrotnikowe powietrze z południa kontynentu. Masy powietrza zasobne są w wilgoć, co przy dodatkowych, sprzyjających warunkach (o tym niżej) doprowadzi do rozwoju burz. Dziś burze lokalnie będą bardzo gwałtowne. Zjawiska burze mogą dziś powodować zniszczenia.

Powyższa mapa to prognoza siły i aktywności burz dla Polski na sobotę 27 czerwca. Prognoza została wydana przez Polskich Łowców Burz. W pełni zgadzamy się z wydaną przez nich prognozą.

Potężne burze i nawałnice dziś na wschodzie Polski

Najgroźniejsza pogoda panowała będzie dziś na wschodzie Polski. Drugi stopień zagrożenia przez burzami wydany został dla województw lubelskiego i podkarpackiego. Dzisiejsze burze w tych regionach mogą być niszczące.

Warunki panujące we wschodniej części Polski sprzyjają tworzeniu się burz o bardzo dużej sile. Nad Polską w sobotę znajduje się niż górny. Energia potencjalna CAPE sięgająca nawet 2500 J/kg. To bardzo wysoka wartość CAPE jak na nasz region. Pionowe uskoki wiatru oraz jego skrętność również wyglądają dość groźnie. Skręt wiatru na poziomie 50 -50 m2/s2 pozwoli na utworzenie się na wschodzie kraju kilku superkomórek burzowych. To najgroźniejszy rodzaj burzy. Jeśli superkomórki pojawią się dziś w okolicach południa (a takie są prognozy) to niosły będą ze sobą nawalne opady deszczu oraz duży grad do 3 cm średnicy.

W godzinach popołudniowych burze mogą szybko połączyć się w większy układ wielokomórkowy. Przy dość sprzyjających warunkach nie możemy wykluczyć powstania na wschodzie Polski mezoskalowego układu konwekcyjnego MCS, czyli silnej burzy wielokomórkowej o bardzo dużej powierzchni.

Głównym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą nawalne opady deszczu oraz punktowo bardzo silne uderzenia wiatru. Wysoka wodność atmosfery (PW nawet 40 mm) doprowadzić może do sum opadowych nawet kilkudziesięciu mm wody na metr kwadratowy z jednej komórki burzowej. Burze niosły będą ze sobą również bardzo silny wiatr. Porywy wiatru, zwłaszcza przy superkomórkach i większych układach po południu przekraczać będą 90 km/h. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności mieszkańców wschodniej części kraju. Mieszkańców Lubelszczyzny i Podkarpacia prosimy o ostrożność szczególnie. W tych regionach pogoda będzie dziś groźna.