Ogromny grad o wielkości 6 cm i tornado. Gwałtowne burze przeszły na wschód od Polski

Wczoraj informowaliśmy o przypadku tornada na Ukrainie w obwodzie żytomierskim. Oprócz tego burze generowały liczne wyładowania atmosferyczne, jak i też opady dużego gradu, zwłaszcza burze superkomórkowe.

Organizacja ESTOFEX ostrzegała Ukrainę przed możliwością wystąpienia gwałtownych burz. Zarówno w formie klastrów wielokomórkowych, jak i też superkomórek burzowych. Podstawowym zagrożeniem były ulewne opady deszczu, duży grad i tornado wygenerowane przez strukturę zawierającą mezocyklon.

Prognoza ESTOFEX na wczorajszy dzień, tornado wystąpiło w 2 stopniu zagrożenia, naniesione jest na mapę, jak i też opady dużego gradu.

Sprawdziliśmy wczorajsze raporty na ESSL odnośnie burz na Ukrainie

Tornado miało siłę F1 w skali Fujity. Wyrządziły szkody, powodując zniszczenie lokalnej infrastruktury komunikacyjnej, uszkadzając dach i komina. Łamało i wyrywało drzewa z korzeniami.

Dodatkowo padał grad o średnicy od 4 cm do 6 cm, jak i też burze powodowały zalania. Nieliczne jednak raporty pochodzą z wczorajszych burz na Ukrainie.

Na czerwono raportowane zostało tornado na wschód od Kijowa, na zielono duży grad i na niebiesko intensywny opad deszczu, który spowodował podtopienia wczoraj.

Kolejne filmy przedstawiające tornado z Ukrainy

http://<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fvideos%2F543425696187032%2F&show_text=1&width=476″ width=”476″ height=”613″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allow=”encrypted-media” allowFullScreen=”true”></iframe>

http://<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fvideos%2F307622253493892%2F&show_text=1&width=560″ width=”560″ height=”452″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allow=”encrypted-media” allowFullScreen=”true”></iframe>

Prawdopodobnie zaznaczona na czerwono superkomórka wygenerowała tornado, opady dużego gradu i podtopienia w tym ukraińskim obwodzie.

Dane z detekcji wyładowań podczas wczorajszego incydentu burzowego na Ukrainie.