Gwałtowne burze nad Słowacją

Przedwczoraj dla Polski południowej wydane zostały ostrzeżenia przed silniejszymi burzami. Co prawdą na południu naszego kraju wystąpiły zjawiska burzowe, jednak naprawdę groźne burze pojawiły się na Słowacji. Dziś u naszych południowych sąsiadów również jest burzowo już od samego rana

Burza, która późnym popołudniem przechodziła na południe od Krakowa, następnie przez Podhale, jeszcze na terenie naszego kraju zaczęła wykazywać cechy superkomórki burzowej. Trajektoria burzy różniła się od innych ośrodków, burza wykazywała trend do skręcania na południe.  Jednak naprawdę silna stała się po przekroczeniu Tatr. Ta burza uderzyła między innymi w miasto Proesov, gdzie wyrządziła liczne szkody wiatrowe jak również zalania.

Niesamowite ujęcie udało się wykonać Filipowi, który w mieście Revúca uwiecznił na zdjęciu wspaniale rozbudowane kowadło burzowe, wyładowanie rozświetlające chmurę, jak i księżyc. Wiemy jak ciężko jest złapać burzę w taki kadr. Szacunek i gratulacje dla słowackiego fotografa.

-Reklama-

Filip Hrebenda sends this fine photo of a night time thunderstorm over Revúca, Slovakia! WOW!

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 6 lipca 2017

Bardzo fotogeniczna i niosąca ze sobą groźne zjawiska burza przetoczyła się nad Bratysławą. Superkomórka burzowa wkroczyła na teren Słowacji z nad Austii, gdzie już generowała na swej drodze groźne zjawiska. Burza ta wykształciła piękną chmurę stropową (wall cloud), a także wygenerowała zjawisko microburst spowodowane silnym prądem zstępującym z chmury burzowej. Oba zjawiska zaobserwować możecie na poniższych filmach. 

Stefan Remak sends this video of supercell near Bratislava, Slovakia yesterday – thank you.

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 6 lipca 2017

Stefan Remak sends this video of supercell near Bratislava, Slovakia yesterday – thank you.

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 6 lipca 2017

Severe downburst over Bratislava, Slovakia yesterday, July 5! Video: Alenka Lienková via Jozef Majtán

Opublikowany przez Severe Weather Europe na 5 lipca 2017

fotografia tytułowa: Kačka Zelená

-Reklama-