Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mapa Synoptyczna Polski

Mapa baryczna Europy
Mapa baryczna Europy

Głównym „narzędziem” do przewidywania pogody jest mapa synoptyczna (inaczej nazywana mapą pogody). Dzięki niej z dużym prawdopodobieństwem można określić, jakie warunki wystąpią na danym obszarze w określonym czasie. To właśnie na podstawie tych map tworzona jest prognoza pogody przez doświadczonych synoptyków. Analizowanie mapy synoptycznej nie jest jednak trudne i może się tego nauczyć każdy — nawet bez wykształcenia kierunkowego.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy

Mapa synoptyczna Polski — co można z niej wyczytać?

Na mapie synoptycznej zaznaczone są kontury lądów oraz oznaczenia przedstawiające warunki atmosferyczne na konkretnym terenie. Dane pochodzą z satelitów oraz ze stacji meteorologicznych w całej Polsce i Europie. Znajdują się tu między innymi takie informacje jak:

  • aktualna temperatura,
  • aktualne fronty atmosferyczne,
  • ciśnienie atmosferyczne,
  • prędkość i kierunek wiatru,
  • widzialność,
  • zachmurzenie.

To właśnie dzięki analizie aktualnej mapy synoptycznej Polski podawana jest pogoda długoterminowa i krótkoterminowa. Meteorologia jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, więc bardzo prawdopodobna jest nawet pogoda na miesiąc.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy

Co oznaczają imiona na synoptycznej mapie Polski?

Osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z synoptyczną mapą Polski, często zastanawiają się, co oznaczają imiona naniesione niebieską albo czerwoną czcionką. Przedstawiają one układy baryczne. Zwyczaj nadawania imion wyżom i niżom jest powszechny w całej Europie od lat pięćdziesiątych (wcześniej takie nazewnictwo stosowali tylko meteorolodzy ze Stanów Zjednoczonych). Układy niżowe tradycyjnie „nosiły” damskie imiona, a wyżowe — męskie. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych tradycja ta wzbudzała już spore kontrowersje, więc obecnie imiona stosowane są zamienne. Jak więc odróżnić poszczególne układy? Wyż zaznaczany jest na czerwono, a niż — na niebiesko.

Czytanie map synoptycznych

Interpretowanie mapy synoptycznej dla Polski warto zacząć od określenia systemów ciśnienia. Niż jest oznaczany dużą literą T (od niemieckiego słowa Tief), a wyż — H (Hoch).

W oczy rzucają się także kolorowe linie, które oznaczają fronty atmosferyczne. Wbrew pozorom dość łatwo je rozszyfrować. Dla ułatwienia zamieściliśmy wszystkie niezbędne informacje w tabeli:

symbolfrontopis
czerwona linia z półokręgamiciepłyCieplejsze powietrze spycha zimną masę powietrza. Front ciepły przesuwa się wolniej niż front zimny.
niebieska linia z trójkątamichłodnyZimne powietrze spycha ciepłą masę powietrza. Front porusza się szybko.
linia z niebieskimi trójkątami i czerwonymi półokręgamistacjonarnyObszar między ciepłymi a chłodnymi masami powietrza. Front się nie porusza.
linia fioletowa z trójkątami i półokręgamizokludowanyCiepłe i zimne masy powietrza przemieszczają się razem.

Na mapie synoptycznej znajdują się także dane z lokalnych stacji meteorologicznych. Na pierwszy rzut oka cyfry i symbole mogą wydawać się niezrozumiałe, jednak łatwo można nauczyć się je odczytywać.

W środku legendy znajduje się zawsze koło, które przedstawia poziom zachmurzenia w skali od jeden do osiem. Jeśli obszar koła jest całkowicie czarny — oznacza to pełne zachmurzenie, a jeśli nie został zapełniony — brak zachmurzenia. Jeżeli w centrum znajduje się przekreślone koło, to znaczy, że w danej stacji nie było możliwe dokonanie pomiaru.

W lewym górnym rogu znajduje się informacja, która często najbardziej interesuje osoby sprawdzające mapę synoptyczną dla Polski — aktualna temperatura powietrza podawana w stopniach Celsjusza. Poniżej znajduje się informacja na temat widzialności (podawana w kilometrach) oraz temperatura punktu rosy.

W prawym górnym rogu jest wskazane ciśnienie atmosferyczne z uwzględnieniem dziesiątek, jednostek i części dziesiętnych (pomijane są setki, tysiące i przecinki). Poniżej znajduje się informacja na temat tendencji ciśnienia.

W legendzie na mapie synoptycznej można odczytać również kierunek wiatru, rodzaj opadów i inne warunki pogodowe. Pojedyncza kropka oznacza na przykład słaby deszcz z przerwami, a pojedyncza gwiazdka — słaby deszcz z przerwami.

Dla pełniejszego obrazu sytuacji synoptycznej polecamy także śledzić radar burzowy na naszej stronie internetowej.