Komentarz synoptyczny na okres od 17.07.2017 r. do 23.07.2017 r.

Zaczynamy dla Was nową serię wpisów na naszej stronie internetowej. Opisywać będziemy w niej sytuacje synoptyczną, która ma bezpośredni wpływ na pogodę. Zachęcamy Was do śledzenia tej serii.

W poniedziałek wpływ na pogodę będzie mieć układ frontów atmosferycznych związanych z niżem z północy Europy. Najpierw nasz kraj znajdować będziemy się w ciepłym wycinku niżu, w nieco cieplejszej masie powietrze polarnomorskiego. Tuż za nim w pewnej odległości znajdzie się front chłodny, za którym zacznie płynąć chłodniejsze powietrze polarnomorskie z północnego-zachodu. Rozbudowywać zacznie się także klin wyżu związanego z antycyklonem nad Wyspami Brytyjskimi. Natomiast nad Morzem Barentsa i Skandynawią znajdzie się centrum niżu. Taka konfiguracja pola barycznego utrwali spływ chłodnego powietrza polarnomorskiego znad Morza Północnego. Niewykluczone są opady deszczu o niewielkim natężeniu.

W nocy z poniedziałku na wtorek Polskę opuszczać ma chłodny wycinek niżu. Cały kraj znajdzie się w chłodnej masie z północnego-zachodu.

We wtorek praktycznie cały kraj będzie pod wpływem wyżu z centrum na wschód od Wysp Brytyjskich. W drugiej części dnia rozbuduje się wtórny ośrodek tego antycyklonu nad Polską. Nad południową częścią Polski zalegać ma nieco cieplejsze powietrze polarnomorskie z południa Europy w porównaniu do  chłodniejszego z północnego-zachodu. Strefę tą dzielić ma quasi-stacjonarny front atmosferyczny. Opady na terenie kraju nie są prognozowane. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego.

-Reklama-

W środę Polska znajdować będzie się w zasięgu odsuwającego się na wschód mobilnego układu wysokiego ciśnienia. Nad wschodnią częścią Oceanu Atlantyckiego ulokuje się długa fala górna. Po wschodniej stronie górnej zatoki niżowej płynąć zacznie coraz to cieplejsze powietrze polarnomorskie z południowych kierunków.  Drogę do adwekcji coraz to cieplejszej masy powietrza otworzy front ciepły związany z niżem z rejonu Wysp Brytyjskich. W południowej części kraju niewykluczone będą burze. Stopniowo zachodnia część kraju zacznie dostawać się pod wpływ płytkiej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem na północny-zachód od RP.

Czwartek w całym kraju minie pod znakiem gorącej aury. Termometry pokażą od 29°C do 33°C.  Tylko zachodnie dzielnice Polski mają być pod wpływem płytkiej zatoki niżowej związanej z ośrodkiem niskiego ciśnienia z okolic Wysp Brytyjskich. Tam też możliwe są burze. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować ma klin wyżowy, skutecznie blokując rozwój chmur burzowych (obecność ruchów zstępujących zamiast wznoszących).

W piątek kontynuacja  adwekcji zwrotnikowej masy powietrza z północnej Afryki.  Nad Anglią utrzymywać ma się ośrodek niskiego ciśnienia, natomiast na północ i wschód od Polski centra rozległego wyżu. Taka konfiguracja pola barycznego sprzyjać ma napływowi mocno wygrzanej masy z południowego-zachodu. W pobliżu zatoki niskiego ciśnienia na zachodzie Polski i lokalnych strefach zbieżnością z nią związanych możliwy będzie rozwój burz. Lokalnie o dużej intensywności.

Nocą z piątku na sobotę najprawdopodobniej wkroczy płytki niż znad Czech, który w ciągu pierwszego dnia weekendu będzie się pogłębiać. W osi zatoki niskiego ciśnienia oraz w pobliżu frontu chłodnego możliwy będzie rozwój burz. Lokalnie gwałtownych. Za frontem napłynie nieco chłodniejsze powietrze.

Niedziela może być burzowa na wschodzie kraju, ale mając na uwadze odległe wyliczenia należy spodziewać się istotnych zmian. Niż nad Wyspami Brytyjskimi utrzyma się, natomiast na wschód, północny-wschód od Polski ulokowany będzie rozległy wyż. Strefa frontu chłodnego oddziaływać ma m.in nad woj. lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Za strefą frontu płynąć ma nieco chłodniejsze powietrze o cechach polarnomorskich z południowego-zachodu.

Najprawdopodobniej 25 lipca do kraju ponownie zacznie płynąć powietrze zwrotnikowe o dużej zasobności w wilgoć. Więcej informacji przedstawimy w najbliższym czasie.

Prognoza ulokowania wyżów i niżów, rozkład pola ciśnienia oraz opadów, ale także temperatura na nadchodzący tydzień

Wyliczenia pola ciśnienia i temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (około 1,5 km n.p.g) na najbliższe 7 dni

(fot. ilustracyjne.pixabay.com)

-Reklama-