Pogoda na listopad 2024 r. według modeli europejskich i amerykańskich. Groźne warunki atmosferyczne.
Jest nowa pogoda na listopad 2024 r. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze rozwiązania modeli numerycznych na ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni.
Pogoda w listopadzie szykuje niespodziankę
Bieżące prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego CFS sygnalizują, że najczęściej pogodę kształtować powinny kształtować cyklony umiarkowanych szerokości geograficznych wraz z frontami. Jednak okresami możliwa jest dominacja wyżów barycznych z możliwym występowaniem dłuższych okresów z mgłami i podinwersyjnymi chmurami stratus i stratocumulus. Istnieje ryzyko, że wyże mogą ulokować się okresami nad zachodnią i północną Europą, doprowadzając do spływów chłodnego powietrza wprost do Polski, szczególnie o cechach arktycznych morskich. Mogą być to znacznie dłuższe okresy niż w październiku.
Prognozowana anomalia ciśnienia na listopad 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Wygląda na to, że jesień termiczna będzie się umacniać w kierunku termicznego przedzimia. Jednak okresami może zapanować zima termiczna. Zwłaszcza w drugiej części miesiąca. Dodatkowo przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą być częstsze niż w październiku. Jednak możliwy jest mróz i to dwucyfrowy. Szczególnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń podczas wyżowej pogody nocami. Początek listopada to może być ostatni dzwonek na zmianę opon letnich na zimowe z uwagi na coraz niższą średnią dobową temperaturę powietrza, która na przeważającym obszarze Polski będzie poniżej 7℃.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Kolejny wyż i przymrozki. Alarmujące prognozy opadów
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na listopad 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognozowana anomalia opadów na listopad 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognozowany wstępnie trend średniej temperatury powietrza w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF HRES dla Polski
Nowe prognozy na listopad 2024 r. dla Polski
Należy zwrócić uwagę, że czasem uformują się zgniłe antycyklony, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Musimy jednak podkreślić, że antycyklony nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Niejednokrotnie przez wiele dni z rzędu może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Jest to charakterystyczne dla półrocza chłodnego. W ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni również jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w październiku, co spowodowane będzie występowaniem niższych temperatur i silną inwersją termiczną w zasięgu okresowo panujących zgniłych wyżów. Ponadto przy niewielkiej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Groźne pyły PM2.5 i PM 10 będą zbierać się w najniższej przyziemnej warstwie troposfery przy wyżach barycznych, w warunkach silnych inwersji osiadania i równowagi stałej.
Świeże prognozy na listopad 2024 r.
Dodatkowo z powodu okresowej dużej aktywności cyrkulacji strefowej, prawdopodobne są fale silnego wiatru, szczególnie w formie jesiennych wichur i silnych sztormów na Bałtyku. Istnieje ryzyko pojedynczych dni z burzami, także w chłodnych masach okresami płynących z północy, jak i też na aktywnych frontach głębokich niżów w cieplejszych masach podczas obecności prądu strumieniowego nad krajem.
Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura powietrza w następnych tygodniach dla naszego kraju, uwzględniając okres ref. 1991.2020 r. dla Polski
Reasumując, większość modeli z różnych ośrodków meteorologicznych, sygnalizuje temperaturę miesięczną powyżej normy klimatycznej w Polsce. Pokazuje to, że może być to miesiąc cieplejszy niż zwykle. Realne dłuższe okresy chłodu są możliwe zwłaszcza w drugiej połowie listopada 2024 r. Aczkolwiek ich skala nie powinna być duża i nie przewiduje się, aby były długotrwałe. Niewykluczone, że po 15 listopada 2024 r. przy przejściowej adwekcji z północy wystąpią pierwsze większe nadchodzącej jesieni na nizinach opady śniegu. Przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą częstsze niż w październiku, a nawet możliwy jest mróz. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Na bardziej szczegółowe prognozy musimy jeszcze poczekać. Jednak to właśnie w listopadzie na większym obszarze Polski krajobrazy powinny się zabielić.
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl, CFS.noaa
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC