Mróz -7 stopni. Silne uderzenie zimy w czerwcu. Nowy rekord temperatury i śnieżyce. Alerty pogodowe dla Polski

Coś złego dzieje się z pogodą w tym roku. Mamy już czerwiec, a w Polsce nie odnotowano ani jednego dnia z upałem. Zamiast tego ubiegła noc przyniosła nam przymrozki. To i tak nic w porównaniu z północą Europy, gdzie padł właśnie rekord temperatury minimalnej czerwca. Mróz na północy był naprawdę silny (jak na czerwiec).

Mróz na północy. Przymrozki w kraju. Dlaczego jest tak zimno?

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy na portalu nie pomęczyli Was trochę analizą sytuacji. Spójrzmy na sytuację baryczną nad naszym kontynentem.

Mróz w Europie w czerwcu. Dlaczego jest tak zimno
Mróz w czerwcu w Europie. Dlaczego jest tak zimno

Mróz i przymrozki pojawiły się w Europie ponieważ nad naszym kontynentem doszło do niecodziennej sytuacji barycznej. Taki układ ośrodków barycznych spotykany jest raczej zimą niż latem. Białym kolorem zaznaczyłem wyż z północnego zachodu oraz niż z północnego wschodu. Swoje „wykonuje również” głęboki niż z dalekiej północy, którego nie widać na powyższej mapie. Masy powietrza wokół niżu krążą odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Powietrze wokół wyżu krąży zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Starałem się rozrysować to na poniższej grafice z windy.com

Mróz na północy. Adwekcja chłodnych mas powietrza
Mróz na północy. Adwekcja chłodu

Silna adwekcja chłodu aż z regionu bieguna północnego następuje po zachodniej stronie zaznaczonego niżu. Skutkuje to silnymi spadkami temperatury w pasie od Skandynawii, po Polskę i Słowację. Na północy kontynentu odnotowano mróz. W naszym kraju wystąpiły przymrozki.

Mróz w Skandynawii. Padł rekord temperatury minimalnej

Nieprawdopodobnie niska temperatura pojawiła się ubiegłej doby w Finlandii i Norwegii. Spójrzmy na dane z sytemu Ogimet.

Mróz w Skandynawii. Rekordowo niska temperatura
Mróz w Skandynawii. Rekord czerwca

Miejscowość Kilpisjarvi położona jest na północy Finlandii. Podczas gdy z uporem szukam upałów w różnych zakątkach Świata, w tej miejscowości padł ostatniej doby rekord kraju w najniższej w historii wartości temperatury w czerwcu. Mróz na poziomie -7.7 stopni Celsjusza nie jest jeszcze potwierdzony oficjalnie, jednak z pewnością zostanie to potwierdzone w najbliższych dniach. Tak zimno w czerwcu w Finlandii jeszcze nie było, a warto do tego zaznaczyć, że bardzo niskie temperatury wystąpiły również w innych regionach Finlandii oraz Norwegii. Dodatkowo, na północy Skandynawii występują obecnie regularne śnieżyce. Niże atlantyckie przynoszą bardzo intensywne opady, w ujemnych temperaturach są to oczywiście opady śniegu. Co ciekawe, w południowej części Skandynawii w przyszłym tygodniu temperatury wzrastały będą ponad 20 stopni Celsjusza. Szalony jest to rok w pogodzie w Europie.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Polski. Przymrozki możliwe jeszcze kolejnej nocy

Adwekcja chłodu z północy oczywiście dotyka również naszego kraju. Arek w dniu wczorajszym pisał o strzale chłodu z północy. Ładny, chwytliwy tytuł, ale ja dziś z rana wiem już nieco więcej. Gdy przygotowuję ten wpis jest godzina 5.30. Oto bieżący stan temperatury w kraju.

Przymrozki ubiegłej nocy w Polsce
Przymrozki ubiegłej nocy w Polsce

Po godzinie piątej w lecie, przy pełnym słońcu od świtu, to już jest czas, gdy słońce powoli zaczyna nagrzewać dolne partie troposfery. Mimo to, jeszcze mamy w Polsce miejsca, gdzie temperatury są ujemne. Przy gruncie przymrozki wystąpiły z pewnością w większości północnej części kraju. Bardzo chłodna noc za nami również w centrum i na wschodzie. Najcieplej na południu (prócz Tatr), gdzie temperatura na wysokości 2 metrów spadła z pewnością poniżej -3 stopni. Więcej o tym napisze na pewno Arek, gdy w sieci pojawią się oficjalne dane pomiarowe. Świetnie spisali się pracownicy IMGW. Już wczoraj przed południem wydane zostały odpowiednie alerty pogodowe dla kraju. Sprawdźmy zatem co czeka nas podczas nocy z soboty na niedzielę i w kolejnych dniach.

Mróz i przymrozki już raczej nie wystąpią

Może trochę źle opisałem powyższą animację. Przymrozki w nocy z soboty na niedzielę wystąpić jeszcze mogą. Jednak o ile to nastąpi, to ujemne temperatury przy gruncie wystąpią jedynie bardzo lokalnie. W większości regionów Polski temperatury w nocy z soboty na niedzielę spadną poniżej 5 stopni Celsjusza. Jednak nadchodząca noc wydaje się, że będzie już nieco cieplejsza od poprzedniej. Od nowego tygodnia temperatury w kraju mocno powędrują ku górze. W region napływać zacznie cieplejsze powietrze z kierunków południowych.

Spory kontrast termiczny nad Polską w przyszły mtygodniu
Spory kontrast termiczny nad Polską

Na początku nowego tygodnia temperatury będą bliski trzydziestek, a dodatkowo, niespodziewanie prognozy zaczęły widzieć niż z południa, który przynieść mógłby burze i opady. To jednak nie temat na ten wpis. Tutaj opisywałem mróz, który przyniósł rekord temperatury minimalnej za czerwiec w Finlandii. Przymrozki sięgnęły również Polskie. Jednak chłodno u nas będzie jedynie jeszcze podczas najbliższej doby. W kolejnych godzinach po weekendzie zacznie robić się zdecydowanie chłodniej.