Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -30 stopni blisko Polski. Czy bestia ze wschodu uderzy w styczniu?

Mróz na wschodzie Europy do -30 stopni. Zima w Polsce

Ostatnie doby przyniosły mróz na wschodzie Polski. Nie były to wielkie spadki temperatury, jednak zdarzyło mi się znów skrobać auto o poranku. Ujemne temperatury na wschodzie kraju to nic w porównaniu z silną adwekcją chłodu blisko naszych wschodnich granic. We wpisie o tym jak silny mróz pojawia się na wschodzie. W drugiej części wpisu sprawdzimy, czy tak silny atak zimy ma szanse pojawić się w Polsce w styczniu 2023.

Potężny mróz na wschodzie

Poniżej mapa temperatury nad Europą na dzisiejszy poranek (źródło meteociel.fr). Widać tu silny mróz na wschodzie kontynentu oraz bardzo duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem, a zachodem.

Mróz na wschodzie kontynentu. Bardzo ciepło na zachodzie Europy
Mróz na wschodzie kontynentu. Bardzo ciepło na zachodzie

Dzisiejszego poranka mróz blisko Polski nie był już tak silny jak podczas poprzednich nocy. Przypomnę, że na wschodzie Białorusi i zachodzie Rosji temperatury lokalnie spadały w okolice -30 stopni. Obecnie adwekcja potężnego chłodu oddala się nieco od naszych granic, jednak nie oznacza to, że na wschodzie Europy zima odpuszcza. Jeśli przyjrzymy się dokładniej powyższej mapie to widać, że w Rosji (ale nadal tej europejskiej) temperatura dziś o poranku spadła do nawet -45 stopni Celsjusza !

Mróz w Europie podczas ostatniej doby
Mróz w Europie ostatniej doby

Powyżej dane z portali Ogimet odnośnie najniższych temperatur w Europie ostatniej doby (dzisiejszy poranek jeszcze nie uwzględniony). Widać tu, że siarczysty mróz panuje nie tylko w Rosji, ale temperatury poniżej -30 stopni padają również w Szwecji, czy Norwegii. Przeczytaj również: Wichura szaleje na zachodzie Europy

Zima na wschodzie, wiosna na zachodzie Europy

Nad Europą panuje obecnie arcyciekawa sytuacja pogodowa. Podczas gdy na wschodzie szaleje zima i panuje silny mróz, na zachodzie kontynentu mamy przedwiośnie lub wręcz wiosnę. Spójrzmy tym razem na mapy z anomalią temperatury mierzonej na wysokości 2m.

Silne anomalie temperatury nad Europą
Anomalia temperatury nad Europą

Widać, że na wschodzie Europy temperatury są kilkanaście stopni niższe od normy. W tym samym czasie w Europie Centralnej i Zachodniej jest o kilka stopni cieplej niż normy wieloletnie. Na południu Hiszpanii i Portugalii temperatury w tym roku sięgały już 20 stopni. To o 60 stopni więcej niż dziś o poranku w Rosji. Nie wiem jak na Was, na mnie robi to olbrzymie wrażenie. Sprawdźmy teraz co z pogodą w Polsce. Jest szansa na mróz i powrót zimy?

Czy bestia ze wschodu przyniesie mróz w Polsce?

Określenie bestia ze wschodu wzbudza w czytelnikach skrajne emocje. Część czytelników polubiła ten zwrot (on jest po prostu zabawny w odniesieniu do pogody). Znam też zatwardziałych przeciwników bestii, którzy biczują mnie w komentarzach za straszenie ludzi dla pieniędzy. Tak czy inaczej określenie jest świetne i spokojnie użyję go do obecnej sytuacji pogodowej na wschodzie Europy. Spójrzmy czym spowodowany jest tak silny mróz na wschodzie i czy adwekcja chłodu ma szanse dotrzeć do Polski.

Mróz w Europie Wschodniej. Czym spowodowany
Mróz w Europie Wschodniej. Czym spowodowany

Powyżej mapa baryczna Europy na dziś. Nie jest to już najlepszy obraz sytuacji, która doprowadziła do silnej adwekcji chłodu na wschód od Polski. Mróz powoli oddala się od naszych granic, a to dlatego, że wyż ze wschodu słabnie i odsuwa się na południowy wschód. Jeszcze dobę temu wyż ten znajdował się wyżej na północ, co powodowało silną adwekcję chłodu z dalekich zakątków wschodniej Rosji. Sprawdźmy zatem jak wyglądają prognozy temperatury dla Polski na najbliższy czas.

Czy mróz wróci do Polski?

Do powyższej animacji użyłem map opartych o wyliczenia modelu GFS. To dlatego, że model ten ma dość odległy zasięg dla prognoz pogody. W zasadzie w całym zakresie model o krótszym okresie (jak ECMWF do połowy stycznie) mróz w Polsce będzie występował bardzo lokalnie i na krótki czas nocami. Nie wydaje się, że tak uwielbiana przez wielu bestia ze wschodu przyniosła zimę do naszego kraju. Silniejsze spadki temperatury na większym obszarze kraju widać na modelu GFS dopiero w ostatniej dekadzie stycznia. Jednak wszyscy wiemy, że 20 dni to prognozach pogody bardzo odległy termin. Nie przywiązujmy na ten moment większej wagi do tego, że widać mróz w prognozach na koniec stycznia. Na najbliższe dni ujemnych temperatur w Polsce nie widać. I to na ten moment niech będzie wiażące.