Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz wkroczył od wschodu nagle do Polski. Płynie do nas zimno znad Rosji

zimno w polsce

chlod w kraju

Mróz całodobowy wkroczył dziś do wschodniej połowy kraju. Na krótki okres czasu przesunie się w kierunku zachodniej części Polski. Wraz z początkiem pierwszego weekendu grudnia, rozpocznie się jednak większe ocieplenie spowodowane adwekcją masy powietrza z południa. Temperatury przejdą na wartości dodatnie, ale mróz w grudniu nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w pierwszym miesiącu zimy. Dynamika w pogodzie będzie jednak nadzwyczaj duża w kolejnych tygodniach, a to z uwagi na ścieranie się zróżnicowanych termicznie mas powietrza, co może prowadzić do zwiększonej dynamiki w pogodzie.

Zgniły wyż wpływa na pogodę. Płynie do nas coraz chłodniejsze powietrze ze wschodu

Na początku grudnia sytuacja baryczna jest analogiczna jak pod koniec listopada 2022. Nasza część Europy znajduje się zasięgu wyżu barycznego o imieniu Erik z centrum nad Rosją. Płynie do nas coraz chłodniejsza masa powietrza ze wschodu, południowego wschodu Europy o cechach polarno kontynentalnych, dlatego we wschodniej połowie kraju pojawił się mróz całodobowy. Natomiast w warstwie podinwersyjnej obserwuje się w czasie pionowych sondowań atmosfery dużo wilgoci, co sprzyja utrzymywaniu się chmur niskich w dolnej troposferze. Zatem dziś w wielu regionach utrzymywały się chmury najniższego piętra, w formie chmur stratus i stratocumulus. W wielu miejscach wystąpiły marginalne opady śniegu ziarnistego, mieszane, mżawki, które w kontakcie z wychłodzonym gruntem i ujemną temperaturą powodowały gołoledź. Więcej szczęścia miały dziś osoby przebywające wysoko w górach. Dlatego, że znalazły się powyżej wilgotnej warstwy inwersyjnej. Obszar rozpogodzeń był jeszcze mniejszy niż wczoraj.

Mróz spowodowany ustanowieniem się cyrkulacji wschodniej. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 12 grudnia 2022, 00 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa za ostatnie 7 dni

mróz całodobowy w Polsce
Płynie PPk do Polski i dlatego jest mróz całodobowy

Mróz pojawił się w ciągu dnia na wschodzie, przesuwa się na zachód. Przed nami chłodna noc

Dziś na przeważającym obszarze Polski obserwowaliśmy zachmurzenie duże lub całkowite. Natomiast w rejonach podgórskich większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Ponadto na północy, wschodzie i południu kraju zdarzyły się słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub mżawki. Co więcej na wschodzie zdarzyły się opady marznącej mżawki powodującej gołoledź. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od -1,2°C na Suwalszczyźnie, około 1°C w centrum, do 2°C na zachodzie i nad morzem do 3°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, wschodni.

Mróz wkroczył od wschodu. Temperatura maksymalna, 1 grudnia 2022 na stacjach PSHM w Polsce, wysokość pomiarowa 2 metry nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych

Mróz powrócił do Polski, stał się całodobowy

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie całkowite lub duże, większe przejaśnienia tylko na północnym wschodzie oraz na obszarach podgórskich. Na wschodzie miejscami słabe opady śniegu, a lokalnie też marznącej mżawki powodującej gołoledź. Miejscami na południowym wschodzie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -8°C na północnym wschodzie i w kotlinach karpackich. Niewiele cieplej, bo około -3°C w centrum do 0°C na zachodzie oraz około 2°C nad morzem. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

Orientacyjna prognoza temperatury minimalnej na 2 grudnia 2022, 05Z według modelu ICON EU – RUC

mróz w Polsce
Większy mróz na wschód od Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz