Do województwa lubelskiego zbliża się duże ochłodzenie. Noce będą bardzo zimne za dnia temperatura nie przekroczy 20°C

  • 5 czerwca 2018

Po wyjątkowo ciepłym okresie w pogodzie nadchodzi silne, ale krótkotrwałe ochłodzenie związane z wędrówką frontu chłodnego z północy na południe kraju. Od piątku do województwa lubelskiego wróci upalna aura. Weekend zapowiada się z wymarzoną pogodą do wypoczynku, chociaż nie można wykluczyć burz. Na bardziej dokładne prognozy na ten okres przyjdzie nam poczekać do czwartku.

We wtorek cała Polska znajduje się pod wpływem płytkiej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad północno-zachodniej Rosji. Z północy na południe kraju wędruje chłodny front atmosferyczny. Jest to jednak forma mało aktywnego frontu atmosferycznego. Jego przejście objawi się głównie wymianą masy powietrza na chłodniejszą i suchszą napływającą znad Skandynawii, ale także wzrostem zachmurzenia. Burze wystąpią tylko na południu kraju, gdzie przed frontem zarysuje się konwergencja wiatru i większe pokłady wilgoci. Chłodny front dotrze w godzinach południowych nad nasz region. 

Opady, jeśli się pojawią to tylko na krańcach południowych województwa lubelskiego. Jest to jednak niskie ryzyko na poziomie 15%. 

-Reklama-

-

We wtorek będzie jeszcze ciepło. Termometry na obszarze województwa lubelskiego pokażą od 22°C do 25°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. 

Za frontem chłodnym, na skutek osiadania suchszego powietrza rozwinie się mobilny układ wysokiego ciśnienia. Utrzyma on północny kierunek napływu mas powietrza do Polski i będzie kształtował pogodę w naszej części Europy przez najbliższe dni, migrując stopniowo na wschód kontynentu europejskiego.

Noc z wtorku na środę ma być chłodna. To zasługa dwóch czynników, jednego adwekcyjnego, czyli spływ zimniejszej masy powietrza znad północnej, północno-wschodniej części Starego Kontynentu oraz radiacyjnego. Ten drugi spowoduje silne wychładzanie przygruntowej warstwy warstwy powietrza. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Nie prognozuje się wystąpienia opadów atmosferycznych. 

Polska w całości będzie pod wpływem świeżo uformowanego wyżu znad Morza Bałtyckiego. Termometry pokażą od 4°C do 9°C. Szczególnie zimno może być w obniżeniach terenu i obszarach większych rozpogodzeń. 

Środa zapowiada się z niskimi temperaturami. Na obszarze województwa lubelskiego temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 15°C do 19°C. Nie prognozuje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Zachmurzenie małe chmurami piętra wysokiego.

Jutro cała Polska znajdzie się pod wpływem mobilnego układu wysokiego z centrum nad północną częścią kraju. W kolejnych godzinach antycyklon przez Warmię i Mazury wędrować ma nad Podlasie i dalej na wschód Europy. 

Noc ze środy na czwartek również chłodna. Termometry wskażą od 6°C do 9°C. Chmur będzie niewiele a jeśli się pojawią to tylko piętra wysokiego. Nigdzie nie będzie padać. 

W czwartek zacznie robić się coraz cieplej. Kierunek napływu mas powietrza zmieni się na wschodni, co umożliwi adwekcje cieplejszego powietrza znad wschodniej części Starego Kontynentu. Termometry pokażą od 21°C do 24°C w najcieplejszym momencie dnia. W piątek bliżej 30°C. Weekend upalny. 

BIEŻĄCE PROGNOZY POGODY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ. 

http://fanipogody.pl/prognoza-pogody/

-Reklama-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.